Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, уторак, 15.01.2008

Ефикасан развој еУправе у Војводини

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад,15. јануар – У Скупштини Војводине одржан је стручни скуп под називом «Заједноза еУправу у Србији». Организатори скупа, Извршно веће Војводине, ТелекомСрбија А.Д. и Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, имали су зациљ да на једном месту окупе релевантне предстванике свих нивоа државнеуправе, од републичке до локалне, затим представнике научних и истраживачкихинституција, факултета, специјализованих агенција и сектора услуга из областителекомуникација и информатике, који могу да обезбеде претпоставке за ефикасанразвој еУправе у Србији. Учесници скупа, у сарадњи са органима државне управе,требало би да припреме координирани развој и обезбеде примену одговарајућихрешења у процесу успостављања и развоја еУправе у Србији.Потпредседник Извршног већаВојводине др Лоди Габор истакао је да овај скуп представља још један доприносу модернизацији покрајинске управе савременим технолошко-техничкиммогућностима, у реализацији програма еВојводина. Према Лодијевим речима као основаза уједначено напредовање једног друштва истичу се знање, као кључни ресурсразвоја, глобализација и информационо-комуниокационе технологије, као средствокојим се обезбеђује неопходна глобална комуникација у домену пословних и другихдруштвених процеса, посебно у домену размене и коришћења знања.
– Информационо друштво и друштвобазирано на знању основни су циљеви којима данас теже и развијене и мањеразвијене земље. Тренутни ниво коришћења информационо-комуникационихтехнологија је такав да је практично немогуће остварити пословну иадминистративну сарадњу са развијеним друштвима без коришћења овихтехнологија – рекао је др Лоди.Информационо-комуникационе технологије су данас примењене у свим сегментимадруштва, од привреде, образовања, културе, здравства, до свакодневног животапојединаца. Проблеми коришћење ових технологија у нашој земљи, премаЛодијевим речима, огледају се пре свега у великом заостатку за земљама којеимају развијену комуникациону инфраструктуру. Последице тога су отежана интелектуална комуникација, као и тежа интернаи комуникација са окружењем.- Електронска влада о којој данасговоримо, подразумева коришћење информационо-комуникационе технологије заунапрађење пословања влада, а електронска аднинистрација обухвата механизмекоји традиционалну администрацију трансформишу, тако да се креира канцеларијабез папира. Електронска влада и администрација заједно чине електронску управу- рекао је Лоди. Прелазак напословање подржано информационо-комуникационим технологијам у органима управеје неизбежан процес, који је веоме сложен и дуготрајан због предуслова које јепотребно обезбедити, а то су пре свега организациона структура у органимауправе, законска регулатива, техничко-технички ресурси, информациони ресурси и људскиреурсу, нагласио је на крају Лоди.
О стратегији развоја еУправе уВојводини и Србији говорили су и потпредседник Извршног већа и покрајинскисекретар за прописе, управу и националне мањине др Тамаш Корхец и помоћникминистра у Министарству за телекомуникације и информационо друштво Владе Србије Небојша Васиљевић.
Др Тамаш Корхец подсетио јечеснике скупа да је пре неколико година у покрајинској администарцијирачунарска технологија била потпуно застарела, са свега двадесетак рачунара усклопу целе покрајинске управе.
– Пратећи убрзани технолошкиразвој, данас у покрајинској администрацији имамо готово целокупно пословањеелектронским путем без папира, више од половине наших службеника има рачунаркоји користи свакодневно и целокупна покрајинска администрација је данасумрежена – рекао је Корхец.
Јавна управа која предствљанајвећи, најгломазнији и за грађане најзначајнији део државног апарата, може дабуде пасивни посматрач, или да буде активни учесник рачунарског описмењавањанашег друштва. Питање је на који начин ћемо изабрати да учествујемо у овомпроцесу. У овом погледу веома је важно стратешко научно засновано планирање,јер овај процес јавна управа може само пасивно да прати – рекао је Корхец. Оње истако да у примени информационо-комуникационих технологија види великипотенцијал, који ако се добро користи уз уложене напоре може активно да утичена развој целокупног друштва. Од доброг стратешког планирања и менаџмета тестратегије зависи успех у овој области.- Цела стратегија еУправе уВојводини је један сегмент развоја у оквиру Стратегије развоја и реформепокрајинске управе, коју је Скупштина Војводине усвојила 2006. године. Овајдокуменат има за циљ да понуди целокупну визију са свим активностима и мерамакако да стигнемо до квалитетне и добре управе на нивоу Војводине. Једна однајзначајније активности, јесте модернизација покрајинске управе у оквирустратегије еУправе – рекао је Корхец посебно истакавши да је немогућ развојпокрајинске управе без правилне и модерне примене рачунарских технологија.
Помоћник министра у Министарству зателекомуникације и информационо друштво Владе Србије, Небојша Васиљевићговорио је о развоју еУправе и Србији истакавши да је еУправа најпре промена, азатим технологија. Према његовим речима у 2008. години предвиђене су бројнеактивности које треба да омогуће брже увођење еУправе – системска решењепопут увођења електронског потписа и телекомуникациона инфраструктура, затимкоординација и институционални оквир и развој законске регулативе из областиелектронске управе.
Учесници скупа упознати су и сателекомуникационом структуром и јавним сервисима за еУправу.

fixed-img