НовиСад, 20. децембар – Покрајински секретаријат заенергетику и минералне сировине, у сарадњи са Геолошким институтом Србије,данашњом презентацијом Монографије о животу, обележио је 160 година од рођењаи 130 година од смрти великог српског геолога Александра Шандора Поповића.Свечану презентацију отворио је покрајински скеретар за енергетику и минералнесировине Драган Сурдучки. Међу гостима били су представници Министарстварударства и енергетике, Министарства заштите животне средине, Матице српске,Рударско-геолошког факултета Универзитета у Новом Саду, Завода за заштитуприроде Србије, Приврене коморе Србије и Војводине, представници компанија илокалних самоуправа. Представљањемживота Александра Шандора Поповића, истовремено је представљена намера даФрушка гора буде номинована и укључена у мрежу европских и светских геопарковапод заштитом УНЕСКО-а и допринос Покрајинског скеретаријата за енергетику иминералне сировине. Александар Шандор Поповић је један од врсних српскихгеолога који је, током свог кратког живота, изучавао првенствено геолошкекарактеристике Фрушке горе, али и Србије, Босне, Херцеговине и Црне Горе.
Током2005/2006. године, Покрајински секретаријат за енергетику и минералне сировинеизвршио је теренска и студијска истраживања Фрушке горе. Утврђено је да Фрушкагора испуњава прописане услове за номинацију за укључивање у мрежу европскихи светских геопаркова, али је потребно да се уреде сви објекти геонаслеђа као ирудничка колонија у Врднику, у чијем би се склопу налазио музеј рударства.Покрајински скеретаријат за енергетику и минералне сировине обезбедио јесредства из прихода од приватизације током 2007. године за израду и реализацијуПројекта уређења објеката геонаслеђа Фрушке горе и Музеја рударства у Врднику,а средства у износу од 8.500.000,00 динара додељена су Општини Ириг, на чијојтериторији ће се овај пројекат највећим делом реализовати.
Геопаркови сујединствене области које, због њихове археолошке, еколошке, културолошке,историјске, геолошке, као и специфичности флоре и фауне треба заштити збогразвоја геотуризма, образовне и кутурне сврхе, едукације о карактеристикамагеопарка, уз бригу о заштити животне средине и одрживог развоја геопарка.Фрушка гора је специфична јер се њен еволутивни развој може пратити од пре 200милиона година.
У Европи постоји преко 30 геопаркова у 13 земаља, а у светуих је око 50, у 17 земаља.
/ , четвртак, 20.12.2007