Председница Покрајинске владе Маја Гојковић и председник Владе Републике Српске Саво Минић отворили су данас у Бањалуци 6. Међународни сајам туризма, истакавши да овакве манифестације повезују људе, градове и регионе и подстичу развој туризма.
У обраћању присутнима, Гојковићева је нагласила да је за Републику Србију велика част што је земља партнер овогодишњег сајма, те да се у том оквиру посебно представља Аутономна покрајина Војводина са својим туристичким потенцијалима.
Она је додала да је, према подацима Туристичке организације Србије, у првих месец и по дана ове године забележен раст броја туриста у Војводини од шест одсто, те да је приметан и тренд раста броја гостију из Републике Српске који, поред Београда, све чешће посећују и северну покрајину, користећи нове и разноврсне туристичке садржаје.
Према речима председнице, Војводина последњих година посебну пажњу посвећује развоју културног, винског и бањског туризма, као и унапређењу хотелских и смештајних капацитета, како би се туристи задржали више дана.
„Циљ нам је да госте из региона, не само из Републике Српске, подстакнемо да у Војводини остану бар једну или две ноћи, јер се управо то показало као добар модел развоја туризма“, поручила је Гојковићева, истакавши да је, упркос изазовима, Војводина и даље атрактивна како за туристе из региона и Европе, тако и за госте из удаљених земаља света.
Она је истакла да је АП Војводина ставила као један од својих приоритета подршку онима који се баве туризмом, препознајући га као значајан економски потенцијал.
„Покрајинска влада је у последње две године издвојила више од две милијарде динара за подстицаје привредницима из области туризма, као и онима који желе да покрену сопствени бизнис у области угоститељства и туристичких услуга“, изјавила је председница Гојковић, додајући да је посебна пажња посвећена подршци женском предузетништву у угоститељству и развоју салаша као важног облика туристичке понуде.
Гојковићева је навела и да се у оквиру културне понуде ускоро очекује отварање Народног позоришта у Суботици, које ће бити једно од највећих у региону и у којем ће се представе изводити на два језика, што ће, како је истакла, допринети привлачењу туриста из Мађарске.
„Позивамо све који планирају путовања ове године да обавезно укључе дестинације у Војводини и уживају у свему што наша покрајина може да понуди“, рекла је председница, додајући да је на Сајму туризма присутно 15 градова и општина, као и штанд Покрајинске туристичке организације, где је посетиоцима омогућено да упознају туристичку понуду целе Војводине.
Председник Владе Републике Српске Саво Минић рекао је да Српска бележи рекорне посете туриста и истакао да присуство 150 излагача на овогодишњем Сајму туризма указује на велики потенцијал у овој области.
Отварању Сајма присуствовали су и чланови делегације Покрајинске владе, покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић, покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локлану самоуправу Александар Софић и директор Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону Александар Ђедовац.














