Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 25.06.2026

Иванишевић на конференцији „Serbia Goes Green“ о зеленој економији и одрживој транзицији

Читај ми

Читај ми
AA

У Привредној комори Србије у Београду данас је одржана традиционална годишња конференција „Serbia Goes Green 2026“, посвећена темама зелене економије, одрживог развоја и унапређења еколошких стандарда у привреди, са посебним освртом на савремене приступе усклађивањa економског раста, заштите животне средине и одрживе транзиције.

Конференција је окупила представнике пословне заједнице, државних институција и међународних организација са циљем унапређења еколошких стандарда и развоја циркуларне економије у Србији, као важних предуслова за остваривање одрживе будућности. Учесници су разматрали актуелне еколошке стратегије и планове развоја у Републици Србији.

Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић обратио се на отварању конференције и истакао да Влада Републике Србије и Покрајинска влада снажно подржавају очување животне средине, као и развој зелене и циркуларне економије. Он је подсетио да Покрајински секретаријат за привреду и туризам кроз своје конкурсе и подстицајне мере подржава набавку пуњача за електрична возила, електричних аутомобила, соларних колектора, топлотних пумпи, као и друге опреме и машина које доприносе одрживом коришћењу ресурса у пословању.

„Задовољан сам интересовањем које корисници наших средстава показују како за набавку пуњача, тако и за куповину електричних возила. Када субвенционишемо набавку машина и опреме, инсистирамо да оне буду нове, са највишим енергетским стандардима и најбољим еколошким перформансама. Сматрамо да и на тај начин доприносимо очувању животне средине“, рекао је Иванишевић.

Покрајински секретар је посебно нагласио да је екологија, између осталог, и питање личне и друштвене одговорности, те да су системске мере, уз континуирано јачање свести о значају рециклаже и одговорног односа према животној средини, кључни фактори за постизање трајних резултата у овој области.

Одрживи економски развој подразумева повезивање привредног раста са унапређењем здравља становништва, социјалном правдом, запошљавањем и заштитом животне средине.

Земље Западног Балкана поседују значајан потенцијал за примену принципа зелене економије, одрживог развоја и еколошког предузетништва. Стога је циљ конференције да укаже на могуће правце успостављања равнотеже између економског и социјалног развоја, као и на значај концепта економског напретка заснованог на еколошки одговорним принципима.

Ова агенда прати циљеве Европске зелене агенде и обухвата кључне области деловања, као што су декарбонизација, развој циркуларне економије, смањење загађења и изградња одрживе привреде.

 

 

fixed-img