/ Нови Сад, петак, 27.04.2007

Изјава председника ИВВ Б.Пајтића о сусрету са председником Владе Штајерске Вовесом

Грац/Нови Сад, 27. април – "Председник штајерске Владе Франц Вовес позвао је данас Војводину да у новембру уБриселу представи своје потенцијале у оквиру манифестације "Сусретрегија" у Кући регија – мултирегионалној институцији у којој и Покрајина Штајерскаима своје представништво.
Током данашњег разговорасложили смо се у оцени досадашње сарадње две регије, посебно оне сарадњекоја је резултирала пројектима из области екологије, водопривреде и опремањакомуналне инфраструктуре. Председник Вовес изразио је спремност да Штајерскаподржи пројекте Извршног већа Војводине, са којима ћемо конкурисати кодпредприступних фондова Европске уније. Будући да Војводина нијепартнер који само тражи, него и регија која има и много тога да понуди,договорено је да се искористе капацитети штајерске Владе у анимирањуаустријских предузећа да инвестирају у Војводини и да учествују на тендерима заинфраструктурне пројекте.Постојећу сарадњунадоградићемо и организовањем манифестације "Дани Штајерске уВојводини", на којој бисмо грађане наше Покрајине упознали са привредом,културом, обичајима и кулинарством ове развијене европске регије. Пре тога, уНовом Саду ће гостовати музичари са Музичке академије у Грацу.Договорено је да ћепочетком јуна представници 10 војвођанских општина боравити у Грацу о трошкуштајерске Владе и учествовати у тродневном програму обуке, фокусираном напросторно и економско планирање, рад комуналних служби и привлачењеинвестиција. Чињеницу да је Грац, каои Нови Сад, универзитетски центар, у коме студира 50 хиљада студената ичињеницу да постоји сарадња између та два Универзитета, оснажићемо конкретнимпрограмима размене студената, односно омогућити војвођанским студентима бораваки стручно усавршавање у Аустрији. Наш Универзитет пружиће гостопримствоаустријским студентима.Председник штајерскеВладе прихватио је мој позив да посети Војводину у току ове године, што ће битиприлика за даље планирање заједничких пројеката две владе."