/ Нови Сад, среда, 05.09.2007

Конференција за новинаре др Тамаша Корхеца

Нови Сад, 5. септембар – Др Тамаш Корхец, потпредседникИзвршног већа АП Војводине и покрајински секретар за прописе, управу инационалне мањине, упознао је данас новинаре са одлукама покрајинске Владе,произашлих из раније донетог документа  Стратегијереформе и развоја покрајинске управе. Стратегија је одлуком покрајинске  Скупштине усвојена 27. септембра 2006. године.Извршног веће је данас и јуче одржало седнице на којима је, у складу сасадржајем овог  документа,  донело одлуке  које ће омогућити  њено спровођење упракси и тако избећи да она остане само мртво слово на папиру, истако јепотпредседник Корхец.Одлука о начелимаза унутрашњу организацију и систематизацију радних места у покрајинскиморганима, Одлука о разврставању радних места у покрајинским органима, Одлука опоступку и начину расписивања и спровођења интерног огласа и конкурса радипопуњавања радних места, Одлука о оцењивању покрајинских службеника, каои   Стратегија еУправе покрајинских органа,представљају сет аката чијом применом ће бити омогућено спровођење свеукупнереформе  у функционисању покрајинскеуправе. Суштина реформе је у постизању веће ефикасности и рационализације послова покрајинских органа кроздодатну пажњу, која ће бити посвећена едукацији и образовању  службеника.Примена информатичке комуникације посебно је значајанмоменат за покрајинску управу у процесу европског придруживања. Прелазакпокрајинске управе на електронско пословање предвиђен Стратегијом еУправепокрајинског пословања састоји се из четири дела. Први део односи се наинформатичку опредељеност, други део представља визију и остваривање планадо 2013. године, у трећем делу су представљени носиоци и одговорностсубјеката, док садржај четвртог дела чине конкретни пројекти остварениинформатичким путем. Како је потпредседник Корхец објаснио , у прошлој годиниза функционисање покрајинске Владе је потрошено око 950.000 страница папира, а оваСтратегија  обезбедиће много економичнијепословање и кошта мање од милион динара. Др Корхец је истакао да оваеврокомпатибилна стратегија  покрајинскууправу поново ставља на чело по активностима које нас воде пут  развоја и напредовања. У  пројекат Стратегије укључени су  универзитетски професори, стручњаципокрајинске Владе и међународни консалтинг.Одлуком о  поступкуи начину расписивања и спровођења интерног огласа и конкурса радипопуњавања радних места, битно се мења досадашњи начин избора кандидата запријем на ново радно место у покрајинској управи. У досадашњој пракси приликомобнове стручног кадра, старешина покрајинског органа имао је пуно дискреционоправо да одлучи о избору кандидата. Од сада у овом избору учествоваћетрипартитна комисија, која ће предност дати кандидату са најбољим резултатимапостигнутим на проверама знања, што укључује резултат од најмање 60 одстооствареног успеха на овом тесту. Овакав начин рада довешће до деполитизације ипрофесионализације покрајинске управе. Др Корхец је објаснио да и функционерскарадна места, такође подлежу процедури конкурса уз неопходну проверу знања испособности.