Суботица, 30. јануар – У Суботици су одржана два скупао медијацији, састанак медијатора са територије Бачке који су током 2006 и 2007.године прошли обуку у оквиру пројекта „Омбудсман као медијатор" као и трибинапод називом „Медијација – лакши пут из конфликата". Састанкумедијатора присуствовало је дванаест медијатора из Бачке, уз два општинска ипредставнике Покрајинског омбудсмана. Циљ састанка је био да се размотребудуће активности медијатора у локалним заједницама, могућности сарадње садругим актерима у заједници који би помогли да медијација као алтернативниначин решавања конфликата заиста заживи у њиховом окружењу, те начини накоји Покрајински омбудсман као институција може медијаторима да пружи подршку идопринесе овом процесу.
Након што јепокрајински омбудсман др Петар Теофиловић, са заменицама Маријом Коридић иДаницом Тодоров, скупу предочио развој пројекта у протеклој години и планове за2008. годину, учесници су у дискусији изнели сопствена искуства из локалнихзаједница. Наведено је да у неким општинама, попут Сомбора и Суботице, иако постојелокални центри за медијацију који функционишу при Центру за социјални рад,односно Општинском суду, али да се још увек суочавају са недовољнимразумевањем средине о улози, значају и доприносу медијације квалитетнијемживоту читаве локалне заједнице. У другим местима је започињање рада намедијацији веома мукотрпан и сложен посао, првенствено због тога што је улога медијацијенедовољно афирмисана, како у најширој јавности, тако и међу представницималокалне самоуправе и других органа управе, институција и служби у нашој земљи. На трибини„Медијација – Лакши пут из конфликата" учествовало је преко педесет грађанаСуботице и околних места, а међу њима је био велики број младихсредњешколског узраста. Међу присутнима су били и директори основних исредњих школа, представници суда, тужилаштва и центра за социјални рад. Наконпредстављања медијације као метода који представља другачији приступрешавању сукоба у односу на уобичајене, најчешће дугорочно неделотворне начинењиховог превазилажења, медијатори су говорили о својој мотивацији да се њомебаве, као и о искуствима у њеној примени. У дискусији је истакнуто дамедијација код нас представља новину у приступу решавању сукоба, измеђуосталог и зато што нуди један ненасилан, конструктиван модел размишљања ипонашања који наглашава корист коју обе стране имају у одређеној ситуацији,пре него штету коју једна другој наносе.
Директоркасредње Пољопривередно-прехрамбене школе из Сомбора, чији су ђаци у првомциклусу пројекта „Омбудсман као медијатор" учествовали у обуци за вршњачкемедијаторе, навела је позитивна искуства своје школе у којој се медијацијомрешавају бројни сукоби међу ђацима који би иначе морали да се санкционишуказнама и другим дугорочно неделотворим методима.
Директор ОШ „ИванМилутиновић" из Суботице, чији су ђаци већ три године полазници једног другогпрограма обуке за вршњачке медијаторе, истакао је да би сву децу и младемедијацији као конструктивном начину рамишљања и поступања требало учити јошу основној школи.
Организатор овадва догађаја био је Покрајински омбудсман у сарадњи са Омбудсманом општине Суботица. Наредни састанци са медијаторима,у Срему и у Банату као и са вршњачким медијаторима у Сомбору, предвиђени су замарт месец 2008 године.
/ Суботица, среда, 30.01.2008