Picture of the authorPicture of the author
/ Суботица, среда, 30.01.2008

Медијацију додатно афирмисати

Читај ми

Читај ми
AA

Суботица, 30. јануар – У Суботици су одржана два скупао медијацији, састанак медијатора са територије Бачке који су током 2006 и 2007.године прошли обуку у оквиру пројекта „Омбудсман као медијатор" као и трибинапод називом „Медијација – лакши пут из конфликата".   Састанкумедијатора присуствовало је дванаест медијатора из Бачке, уз два општинска ипредставнике Покрајинског омбудсмана. Циљ састанка је био да се размотребудуће активности медијатора у локалним заједницама, могућности сарадње садругим актерима у заједници који би помогли да медијација као алтернативниначин решавања конфликата заиста заживи у њиховом окружењу, те начини накоји Покрајински омбудсман као институција може медијаторима да пружи подршку идопринесе овом процесу.
  Након што јепокрајински омбудсман др Петар Теофиловић, са заменицама Маријом Коридић иДаницом Тодоров, скупу предочио развој пројекта у протеклој години и планове за2008. годину, учесници су у дискусији изнели сопствена искуства из локалнихзаједница. Наведено је да у неким општинама, попут Сомбора и Суботице, иако постојелокални центри за медијацију који функционишу при Центру за социјални рад,односно Општинском суду, али да се још увек суочавају са недовољнимразумевањем средине о улози, значају и доприносу медијације квалитетнијемживоту читаве локалне заједнице. У другим местима је започињање рада намедијацији веома мукотрпан и сложен посао, првенствено због тога што је улога медијацијенедовољно афирмисана, како у најширој јавности, тако и међу представницималокалне самоуправе и других органа управе, институција и служби у нашој земљи. На трибини„Медијација – Лакши пут из конфликата" учествовало је преко педесет грађанаСуботице и околних места, а међу њима је био велики број младихсредњешколског узраста. Међу присутнима су били и директори основних исредњих школа, представници суда, тужилаштва и центра за социјални рад. Наконпредстављања медијације као метода који представља другачији приступрешавању сукоба у односу на уобичајене, најчешће дугорочно неделотворне начинењиховог превазилажења, медијатори су говорили о својој мотивацији да се њомебаве, као и о искуствима у њеној примени. У дискусији је истакнуто дамедијација код нас представља новину у приступу решавању сукоба, измеђуосталог и зато што нуди један ненасилан, конструктиван модел размишљања ипонашања који наглашава корист коју обе стране имају у одређеној ситуацији,пре него штету коју једна другој наносе.
 Директоркасредње Пољопривередно-прехрамбене школе из Сомбора, чији су ђаци у првомциклусу пројекта „Омбудсман као медијатор" учествовали у обуци за вршњачкемедијаторе, навела је позитивна искуства своје школе у којој се медијацијомрешавају бројни сукоби међу ђацима који би иначе морали да се санкционишуказнама и другим дугорочно неделотворим методима.
 Директор ОШ „ИванМилутиновић" из Суботице, чији су ђаци већ три године полазници једног другогпрограма обуке за вршњачке медијаторе, истакао је да би сву децу и младемедијацији као конструктивном начину рамишљања и поступања требало учити јошу основној школи.
 Организатор овадва догађаја био је Покрајински омбудсман у сарадњи са Омбудсманом општине Суботица. Наредни састанци са медијаторима,у Срему и у Банату као и са вршњачким медијаторима у Сомбору, предвиђени су замарт месец 2008 године.      

fixed-img