Нови Сад, 16. мај – На конференцији за штампу у Мастер центру Новосадског сајма, покрајински секретар за привреду Синиша Лазићи представници италијанске регије Умбрија, проф. Царло Вивиантонио, секретар запољопривреду, Луциано Цанцеззи и Паоло Папа, представници Технолошког парка, говорили су о досадашњој сарадњи и реализованимзаједничким пројектима, као и о томе шта се планира за наредни период.
Покрајински секретар за привреду Синиша Лазићподсетио је да су Умбрија и Војводина 2006. године потписале Мемурандум оразумевању на основу којег је успостаљена културна, економска, универзитетскаи сајамска сарадња. Изражавајући задовољство постигнутим резултатимазаједничких програма и пројеката, секретар Лазић је истакао и да је путем међудржавног споразума Србије и Италије дошло до реализацијепројекта И.Не.П.С. у оквру којег се одвија сарадња са 3А – Технолошким паркомза пољопривреду из Умбрије.
Секретар Лазић је објаснио да ова сарадња обухватаи подршку кооперације између научних институција попут универзитета у Перуђи иНовом Саду, али и пројекте технолошких паркова, или пројекат Кианина – укрштања италијанског говечета са нашимсортама. Спроводи се и Студија изводљивости за успостављање Института застандардизацију и сертификацију пољопривредних производа у Војводини усарадњи са Институтом за технологију хране из Новог Сада и 3А-ПТА из Умбрије,казао је Лазић, и додао да је у фази реализовања и програм радионица за туризамиз пројекта 3А.Секретар Лазић изразио је незадовољство што јошувек није могло доћи до реализације пројекта Кианино, а планирано је да његовпочетак буде у време одржавања овогодишњег Сајма пољопривреде у Новом Саду. ПремаЛазићевим речима, мишљење Ветеринарске управе је да би такав пројекат могао да има реперкусијена извозне квоте за говеђе месо, које је наша земља добила од Европске уније.Гости из Умбрије су истакли неопходностприлагођавања пољопривредне прозводње европским и светским тржиштима хране.Важно је да се искуства технолошкиразвијенијих земаља у области пољопривреде могу успешно применити и уземљама у развоју. Као регија са изузетно развијеном пољопривредном производњом,коју прати и добра научнотехнолошка инфраструктура, Умбрија је спремна да својаискуства пренесу нашим произвођачима. Они се залажу и дасе пројекат Кианино, укрштање италијанског говечета са сортама у Војводини,што пре спроведе. Како су истакли циљ њихове присустности у нашој земљи јесте да се побољшају услови пољопривреднепроизводње и да се сарадња одвија наобострану корист.
/ Нови Сад, петак, 16.05.2008