Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, уторак, 11.09.2012

Нови смер академских студија репродуктивни биолог -ембриолог

11092012_Kopitovic_pres%20ms

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 11. септембар 2012. године – Покрајински секретар за здравство, социјалну политику и демографију проф. др Весна Копитовић, редовни професор на ФТН Универзитета у Новом Саду, Департман за биологију и екологију, др Радмила Ковачевић и редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Крагујевцу, професор др Миодраг Стојковић, говорили су на данашњој конференцији за новинаре о отварању новог акредитованог смера академских студија мастер – репродуктивни биолог-ембриолог, између два новосадска факултета, ПМФ- Департман за биологију и екологију и Медицинског факултета. Представљена је и иницијатива Владе Војводине и ресорног секретаријата за наставно научну сарадњу Новосадског и Крагујевачког универзитета, а било је речи о асистираној репродикцији (лечењу стерилитета) у Србији.
Покрајински секретар за здравство, социјалну политику и демографију проф. др Весна Копиловић изразила је задовољство што ће први пут у нашој земљи бити отворен овакав вид едукације студента који су завршили биологију, медицину, стоматологију и ветерину. Како је навела ово је први пут у Србији да се оформи институција научно наставног карактера која омогућава обуку ембриолога, који су неопходни великом броју тимова за вантелесну оплодњу.

Ради се о изузетно траженим и цењеним стручњацима у свету, чије обучавање пуно кошта, нагласила је проф. др Копитовић. Говорећи о иницијативи Владе Војводине и ресорног секретаријата о оснивању центра за репродуктивну и регенеративну медицину, првог такве врсте у нас, навела је и упозоравајуће податке да је у Војводини негатиивни природни прираштај, минус 4,7 посто, а у Србији минус 3,3 посто. Такође је навела да је удео старог становништва, преко 65 година 17 посто, а да је тај просек у свету свега 7,4 посто. Проблем је и брачни стерилитет који износи 16-18 процената

О новом мастер програму говорила је проф. др Радмила Ковачевић. Објаснила је да је назив програма Мастер академске студије репродуктивна биологија, а профил, који ће студенти добити када заврше овај тросеместрални програм је М- репродуктивни биолог-ембриолог. Како је проф. др Ковачевић навела студенти ће имати могућност да раде не само на хуманом материјалу као до сада, него ће моћи да раде и на експерименталним моделима и симулацијама путем компјутерских програма и апарата. Студије су акредитоване у јулу ове године, за највише 15 самофинансирајућих студената, док се наредне године планирају и студије за одређени број студента на буџету.

Професор хуманитарне генетике, др Миодраг Стојковић, чији ће изборни предмет на овом програму бити матичне ћелије, нагласио је да је посао ембрилога одговоран и да младим талентованим људима треба пружити шансу да остану у својој земљи, јер је добро имати домаће стручњаке. Важно је по његовим речима што ће се овде школовати стручњаци за целу земљу. Професор Стојковић је навео да је велики проблем ниског наталитета у Војводини и јужној Србији. Он је нагласио и да је веома лоше што у Србији не постоји банка матичних ћелија, а по броју становника требала би да их има најмање четири. Навео је и податак да се из земље одлије четири милиона евра годишње за њихово чување у иностранству. – Далекосежна и хумана ствар која треба да има више аспеката и коју може да испуни отварање центра је, осим едукације младих људи и помоћи пацијентима који се боре против стерилитета, истовремено и отварање банака матичних ћелија које помажу у лечењу и других болести.

fixed-img