Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 17.07.2008

Образовање ментално здраве ромске деце у специјалним одељењима

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад,17. јул – Удружење Рома Беочин одржаће у петак, 18. јула 2008. године уКултурном центру у Беочину, са почетком у 12 часова трибину на тему„Образовање ментално здраве ромске деце у специјалним одељењима“.На трибину су позванипредставници институција са територије општине Беочин (представници општине,основне школе, Комисије за категоризацију, радници у забавиштима) којима ћебити предочен проблем остваривања једнаког приступа образовању (са посебнимнагласком на основно образовање) за маргинализоване групе жена и девојчица, анарочито за припаднице ромске мањинске заједнице.
Удружење Рома Беочин истиче дасе женска деца чешће него мушка не укључују у предшколско и основношколскообразовање, а када се укључе, чешће напуштају школовање пре завршеткаосновне школе. Алармантан је податак да је проценат ромске деце у Беочину којуКомисија за категоризацију прогласи неподобном за похађање основне школе поредовним наставним плановима и програмима, чак 85%. Они истичу да већина тедеце нема умањене менталне способности, већ је неуспешна на тестовима збогнепознавања српског језика.
Примена међународних уговора којиштите права жена и којим се земље потписнице обавезују да ће преузетиодговарајуће мере и спречити сваки вид непосредне и посредне дискриминације жена,налажу и да се свима пружи једнак приступ образовању и обезбедиинституционална подршка за олакшано укључивање у образовни систем, односнодасе пружи подршка, посебно женској ромској деци за останак у образовномсистему до завршетка основне школе.
Трибина је део пројектнихактивности „Представљање ЦЕДАW Конвенције и Закључних коментара Комитета УНу циљу побољшања положаја Ромкиња“ чији циљ је информисање Ромкиња оженским људским правима која су им гарантована међународним документима и оспособљавањеРомкиња активисткиња за самостално заступање женских права Ромкиња налокалном нивоу.
Посебан циљ пројекта јесензибилисање локалне ромске заједнице и службеника/ца у локалним самоуправамаи радника/ца у јавним, социјалним и здравственим установама за проблемеРомкиња.
Пројекат спроводи Завод заравноправност полова АП Војводине уз донаторску подршку Програма Уједињенихнација за развој (УНДП) и фондова Европске агенције за реконструкцију.

fixed-img