Нови Сад,29. фебруар – У организацији Центра „Живети усправно&рдqуо; одржан је дводневнисеминар о основама концепта Универзалног дизајна и дизајна за све у планирањуи обликовању простора, производа, информација и услуга у оквиру информативнекампање “Човек и окружење&рдqуо;.Кампања је покренута почеткомфебруара у склопу пројекта „Препознавање концепта универзалног дизајна идизајна за све у планирању и изградњи окружења" који је покренут јуна2007. године. Његов основни циљ је да се професионалци у областипројектовања, планирања и изградње окружења, производа и услуга,политичари, представници медија и шира друштвена јавност, упуте у основенаведеног концепта. Намера је била да се на тај начин покрене системски приступкреирању и стварању окружења које одговара сваком појединцу које га користи,без обзира на његове физичке, интелектуалне, психичке способности и/или годинестарости. Партнери на реализацији пројекта су Факултет техничких наукаУниверзитета у Новом Саду, Јужнобачки округ и Новосадско удружење студената са инвалидитетом.
У склопу припреме кампање,преведен је Европски концепт приступачности, уведени стандарди приступачности уРепублици Србији у компративну анализу стандарда из 13 земаља и локалнихрегиона од стране тима Савеза за приступачне технологије и окружење у Отави,чији се превод очекује у току пролећа.
Спроведено је и истраживање сапредставницима институција, струковних организација, студената и научника којираде на пољу урбанистичког планирања и изградње окружења и представника/ицамедија с циљем да се испита ниво информисаности и ставови стручне јавности увези са приступачношћу и концептима универзалног дизајна/ дизајна за све.
Резултати испитивања указују надве појаве. Уочена је заинтересованост испитаника за тему приступачности ипозитиван став према њој, док је с друге стране уочен недостатак информација изнања о овој области. Ова дистинкција између «речи» и «деловања» наводи напретпоставку, и с обзиром на стање у окружењу, намеће закључак да се упракси недовољно води рачуна о приступачности и да у неким ситуацијама иакопостоји намера и жеља, чак и уверење да се поштује приступачност, уследнедостатака знања то се не чини. Проблем је утолико сложенији што је свест отоме у (стручној) јавности ниска.Недостатак информација је уочен усвим испитиваним сегментима из области приступачности почев од познавањатерминологије, преко познавања стандарда и закона у овој области до практичногпознавања саме ситуације и препознавања сегмената приступачности у садашњемокружењу. Евидентно је да не постоје значајне разлике међу групама упознавању и информисању о области приступачности и да је континуирана обукапотребна свима. Важно је, међутим, осмислити начин за систематски надзор ипраћење дешавања у окружењу и пракси како би се благовремено предупредилегрешке и како би била повећана могућност учења из праксе.
Семинару је присуствовало 80учесника, представника покрајинских и градских институција и струковнихорганизација које се баве урбанизмом и изградњом, представника/ица медија иорганизација из Новог Сада, Сомбора, Суботице, Сремске Митровице и Београдакоје окупљају особе са инвалидитетом или раде са њима. Они су имали прилике да сеупознају са домаћим и међународним правним документима који уређују областприступачности, о чему би требало водити рачуна у дефинисању и унапређењустандарда у Србији и шта би требало урадити са историјатом и теоријскимоквирима концепта Универзалног дизајна, Дизајна за све и Инклузивног дизајна,начинима и предностима његове примене и евалуације процеса. Представљена јеситуација у Србији и у региону Југоисточне Европе и примери планова градаСтокхолма и Барселоне у овој области и економски аспекти стварања окружењадизајнираног за све.Закључено је да у даљем раду уовој области на свим нивоима треба имати у виду право на слободу кретања,информисања и изражавања које гарантују међународни правни акти, да требапоштовати постојеће домаће прописе и с тим у вези информисати стручну и ширујавност о њима, радити на стварању локалних мрежа и мреже Ијуди који суучествовали на семинару како би се шириле информације, радити на повећањукапацитета организација особа са инвалидитетом на пољу стицања техничкогзнања, подстаћи израду покрајинског и локалних акционих планова у областиинвалидности и приступачности. Учесници/е су изразили потребу за стручнимзнањем у овојобласти како би се овај приступ почео концептуално примењивати присамом пројектовању паралелно са радомна прописима, што отвара нови простор за рад, међусекторску и међународнусарадњу.
Семинар је показао да супредставници институција власти, стручне и академске јавности, медији икорисници препознали значај приступачности и универзалног дизајна.
Пројекат подржавају Мисија ОЕБС-ау Србији, Сектор за заштиту особа са инвалидитетом Министарства рада исоцијалне политике Републике Србије, Покрајински секретаријат за архитектуру,урбанизам и градитељство, Покрајински секретаријат за рад, запошљавање иравноправност полова, Покрајински секретаријат за привреду и Комисија задемократију Амбасаде САД-а. Другог дана семинара, уорганизацији Покрајинског секретријата за архитектуру, урбанизам иградитељство, организована је презентација стручне публикације “Европскиконцепт приступачности – ЕКП 2003&рдqуо;. Публикација је настала заједничким радомстручњака из 22 европске земље који су радили на уједначавању погледаприступачности на нивоу Европе. ЕКП се показао као корисно средство за подизање нивоа свести међу архитектама,урбанистима, дизајнерима и градитељима о томе шта значе принципи дизајна засве и универзални приступ. Концепт универзалног дизајна, који заступа ЕКП,представља камен темељец једног потпуно инклузивног друштва.Ресорни покрајински секретар,Владимир Зеленовић нагласио дапокрајинска Влада у сарадњи са Факултетом техничких наука у Новом Саду,реализује значајне пројекте чији је циљ побољшање приступачности уинституцијалним објектима и у стамбеним зградама.
– Извршно веће је последњихгодина покренуо неколике иницијативе које су јако важне за развој цивилногдруштва. Када говоримо о правима особа са инвалидитетом, Покрајинска влада јеиницирала усвајање Закона о равноправности полова и Закона о волонтеризму.Важно је да републичка Скупштина усвоји ове законе, јер су они значајни запоправљње положаја особа са инвалидитетом – рекао је Зеленовић.
Према речима аутора приручникаФранцеса Арагала концепт приступачности осим побољшања полошаја особа са инвалидитетом има И значајан економскиаспект. Арагала је нагласио да постоје бројне могућности за унапређењеприступачности без улагања великих финасијских средства рекавши да је Србијана добром путу да у наредној деценијизначајно уради у овој области. Учеснике семинара поздравио је и потпредседник Извршног већа Војводине др Габор Лоди који је нагласио да једна озбиљна држава мора подједнако да води рачуна о свим својим грађанима.- Сви ми имамо мање-више исте потребе, а оно што наше друштво треба да уради, јесте да обезбеди услове да особе са инвалидитетом лакше остварују своје потребе – нагласио је потпредседник Лоди.
/ Нови Сад, петак, 29.02.2008