Нови Сад, 29.април – Извршно веће Војводине одржало је своју 217.седницу, којом је председавао председник мр Бојан Пајтић. Наданашњој седници војвођанска влада размотрила јеИнформацију о обезбеђивању средстава здравственим установама у нашој покрајиниу периоду од 2005. до 2007.године. Констатовано је да је у протекле три године,у здравствене установе у Војводини, из покрајинског буџета уложено 3,755 милијарди динара и да је тиме умногомеунапређен њихов статус, побољшан систем здравствене заштите и могућност лечења свих грађана нашепокрајине. Поред тога, Фонд за капиталнаулагања АП Војводине уложио је 1,5милијарди динара у војвођанско здравство, а сума од 164 милиона динараиздвојена је за куповину најсавременије опреме у Институту за онкологију уСремској Каменици. Планом мрежездравствених установа утврђено је да се на територији АП Војводине оснива 35установа које пружају болничку, специјалистичку и високо специјалистичкузаштиту: Клинички центар, пет института, девет општих болница, једанаестспецијалних болница, шест завода за јавно здравље, Завод за антирабичнузаштиту и Завод за трансфузију крви. У Војводини функционише и 44дома здравља, 10 апотека и 3 завода (за здравствену заштиту студената, заздравствену заштиту радника и антибрабичну заштиту). Укупно у Војводини јеосновано и функционише 92 здравствене установе. Поредулагања у опрему и одржавање објеката, значајна средства су уложена и уобласт превентивне заштите, па је тако после много година, у Војводини поновоспроведено систематско флуорографисање најугроженијих категорија становника,програм превенције превремено рођене деце, раног откривања рака грлићаматерице и дојке и регистровања пренатално дијагностификованих аномалија, зашта је издвојено преко 299 милиона динара. Највишесредстава је уложено у изградњу новогПородилишта у Новом Саду (80 милиона динара), Ургентног центра Клиничког центрау Новом Саду (500 милиона), куповину најсавременије опреме у Институтима заонкологију и кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици (Пет-ЦТ апарат,техничко – технолошко унапређенеје система за ангиографију), као и заЗдравствени центар «Др Радивој Симоновић» у Сомбору, Дом здравља у Инђији,Специјалну боницу за плућне болести «р Васа Савић» у Зрењанину као за и осамдомова здравља у којима је уведен савремени информациони систем.
Извршновеће задужило је Покрајинскисекретаријат за здравство и социјалну поликтику да у наредном периоду, приликомобезбеђивања средстава здравственим установама и надаље поштује принциправномерног улагања у здравствене установе у свим војвођанским срединама, у складуса приоритетима, просторним распоредом здравствених установа и установљеним нивоимаздравствене заштите – примарне, секундарне и терцијалне.
Уоквиру данашњег дневног реда, покрајинска влада усвојила је Информацију овиноградарској производњи у АПВ у 2007. години, коју је припремио Покрајинскисекретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство. Виноградарскапроизводња је и даље у кризи, јер је прошлогодишњи засад винограда на 10хиљада хектара, просторно чак четири пута мањи него током најуспешнијихгодина. Такође нису искоришћени ни постојећи подрумски капацитети, јер секористи тек половина од могућих 7800 вагона простора за смештај вина. Неки одограничавајућих фактора производње грожђа и вина, какав је постојећи уситњенипосед, могуће је у савременим условима, и уз подршку институција и банака,искористити као успешну полазну тачку за нову врсту производње, засновану наквалитетним аутохтоним сортама и квалитеном вину, намењеном извозу. Сваки одситних поседа, а три четвртине винограда у приватном поседу су углавном мањизасади, могли би уз обнову засада квалитетним сортама, уз савремену обраду, заштитупроизводње и продукцију вина заштићеног порекла и имена, постати успешнипроизвођачи и трговци вином, јер у свету постоји стални раст потражње.
Предложено да републичка влада и Министарствоза пољопривреду, шумарство и водопривреду, у складу са Законом о преношењуодређених надлежности на покрајину Војводину, омогући да Покрајинскисекретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство преузме одређенепослове и надлежности у области виноградарства и тако ефикасније и рационалнијеприступи обнови виноградарске и винарске производње у АПВ. Потребно је и да Комисија за израду катастраи рејонизацију вишегодишњих засада што пре заврши свој посао, како би билидефинисани рејони гајења појединих препоручених сорти, што је услов засавремену, рационалну и квалитетну производњу грожђа, па и вина.
На данашњој седници усвојено је Решење оименовању председника и чланова управних и надзорних одбора Завода за културувојвођанских Мађара, Румуна, Русина, Словака и Хрвата.
Извршно веће усвојило је и Информацију оспровођењу Одлуке о вишејезичним обрасцима извода из матичних књига и оначину уписа, коју је припремио Покрајински секретаријат за прописе, управу инационалне мањине. У Информацији је истакнуто да у АПВ и даље има општина укојима нису издавана уверења из матичних књига и књига држављана надвојезичним обрасцима(Алибунар, Пландиште, Сечањ, Ср.Митровица, Тител иЖабаљ), нити је вођен првостепени управни поступак из личног стања грађана нанеком од језика националних мањина.
Покрајински секретаријат за прописе, управуи нациоанлне мањине наставиће да континуирано прати стање у спровођењуОдлуке о ближем уређивању појединих питања службене употребе језика и писмана територији АПВ, и Одлуке о вишејезичним обрасцима извода из матичних књигаи начину уписа у њих, и то посебно у општинама у којима није издат ни једандвојезични образац, нити уверење из матичних књига.
Поред тога, Извршно веће ће бити редовноинформисано о актуелним проблемима везаним за спровођење ових одлука, посебноприликом издавања личних карата, здравствених књижица, пасоша и донетихдвојезичних решења. Биће обезбеђена и стручна помоћ општинским управама успоровођењу прописа који се односе на службену употребу језика и писма.
/ Зрењанин, уторак, 29.04.2008