Нови Сад, 18. јун – У целој Србији,па и у Војводини постоји проблем непостојања основних селекцијских служби,чији рад је увођење у евиденцију матично порекло стоке, како би се успешноспровеле подстицајне мере које држава обезбеђује за развој сточарства – суштинаје јавне расправе која се данас водила на тему "Селекције усточарству", у чију организацију је био укључен Покрајински секретаријатза пољопривреду, водопривреду и шумарство.
Државни секретар уМинистарству пољопривреде др Милан Петровић је навео да се из буџетафармерима редовно исплаћује 70 евра, односно 5.600 динара за уматичену краву,као подстицајна средства за спровођење мера селекције у сточарству. Ове пареће бити исплаћене свим фармерима који су остварили то право – рекао јеПетровић. Међутим, на територијиВојводине "уматичено" је испод 12 одсто сточног фонда, док је затериторију централне Сербије тај проценат дупло мањи. Упоредио је податке изнаше земље са подацима из ЕУ и навео да сточарство у ЕУ учествује са око 60одсто у пољопривреди, а да је код нас испод 40 одсто, као и податак да се у ЕУзна матично порекло више од 85 одсто сточног фонда.
Зато је важно постојањеосновних селекцијских служби и даљег организовања по вертикалној хијерархији,преко подручних, покрајинске до републичке селекцијске службе. У времену кадасу постојале друштвене фарме, није постојао проблем основне селекцијске службе.Након приватизације, када је већина фарми у приватном власништво, поставило сепитање ко треба да оснива основне селекцијске службе. Констатовано је дапостоји стручни потенцијал на Департману за сточарство Пољопривредногфакултета у Новом Саду и Институту за сточарство у Земуну – стучњаци који могупружити сваки облик помоћи. Као и у ЕУ, држава није та која треба да осниваосновне селекцијске службе, већ то треба да ураде сами фармери кроз својаудружења. Снежана Тривуновић која јеиспред Републичке селекцијске службе задужена за територију Војводине навела јеподатак да у Војводини тренутно ради 37 основних служби, али су оне на тржиштуи имају право да наплате од произвођача своје услуге.
Држава мора помоћи у решавањуовог проблема, рекао је Петровић. Након јавне расправе, на јесен се очекујеЗакон о сточарству и измене Закона о ветеринарству, чиме ће бити заокружениправни услови потребни за организацију селекцијских служби, како би се фармеримотивисали за стоку са познатим пореклом и тако остварили право на подстицајнасредства која обезбеђује држава за развој сточарства. Поред тога, на овимпословима моћи ће да се запосле млади инжињери сточарства.
/ Нови Сад, среда, 18.06.2008