Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, субота, 21.02.2026

Отворена војвођанска Винско-ракијска улица на 47. Међународном сајму туризма у Београду

Читај ми

Читај ми
AA

Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић отворио је данас „Винско-ракијску улицу“ на 47. Међународном сајму туризма у Београду, у оквиру заједничког наступа војвођанске привреде у организацији Покрајинског секретаријата за привреду и туризам.

На отварању су присуствовали бројни представници туристичке привреде, туристичких организација и носиоци ознаке квалитета „Најбоље из Војводине“.

Покрајински секретаријат за привреду и туризам заузима значајно место на Сајму, како у Хали 1 на свом павиљону, тако и у простору између хала, где се традиционално организује „Винска улица“. Ове године манифестација је проширена и на произвођаче ракије и других јаких алкохолних пића са територије АП Војводине, што је довело до новог назива догађаја – „Винско-ракијска улица“.

„Идеја јесте да промовишемо све оно што је најбоље из Војводине. То су вина и ракије, али пре свега људи које срећемо сваке године. Пре неколико година установили смо ову винску улицу, јер верујемо да су та вина међу најбољима на свету, а потом смо укључили и произвођаче ракије. Манифестација је временом прерасла у својеврсни симбол, јер промовишући вина и ракије из Војводине осликавамо душу нашег народа“, истакао је покрајински секретар Иванишевић.

Он је додао да сваки посетилац који дегустира храну и пиће и ужива у музици са ових простора може да се врати у најлепше успомене, што и јесте суштина туризма, и да пожели да дође у Војводину и поново јој се врати.

У оквиру Винско-ракијске улице представља се 14 винарија и осам произвођача ракије из Војводине. Имајући у виду да је Секретаријат другу годину заредом реализовао поступак сертификације и стандардизације произвођача јаких алкохолних пића, тим произвођачима омогућен је организован наступ на тржишту, већа конкурентност и гаранција квалитета кроз примену утврђених стандарда.

Покрајински секретар је нагласио и значај успешне сарадње са Београдским сајмом и Новосадским сајмом, у циљу промоције туристичке привреде Војводине и Србије у земљи, региону и широм света.

На отварању су се обратили и представници произвођача – власник винарије „Винчић“ из Шида Александар Саша Винчић, као и Светлана Бошковић испред дестилерије „Бошковић“ из Равног Села, чију понуду чине воћне ракије од дуње, шљиве, јабуке, крушке и кајсије, произведене од пажљиво одабраних плодова са локалних плантажа.

Као потврда успешне сарадње и континуираног унапређења наступа, покрајинском секретару Иванишевићу уручена је плакета за успешан колективни наступ и допринос развоју сајамске манифестације. Плакету је уручио помоћник директора Сектора комерцијалних послова Београдског сајма Александар Ивковић.

Међународни сајам туризма у Београду отворен је до недеље, 22. фебруара, а земља партнер ове године је Кипар.

fixed-img