/ Нови Сад, среда, 25.04.2007

Почињу капитална улагања у војвођанске општине

Нови Сад, 25. април – Председник Покрајинске владе мр БојанПајтић и руководиоци експертских тимова  за процену пројеката  Фонда за капитална улагања у Војводиниодржали су данас конференцију за новинаре у   Извршном већу Војводине.- Експерти Фонда обрадили су захтеве из локалнихсамоуправа који су стигли у Фонд за капитална улагања – истакао је председникПајтић. – Од укупно 484 захтева, уз 145 захтева приложена је документација започетак радова. Данас је донета одлука о додели средстава у укупном износу од436.490.299,63 динара и почетку радова у 11 општина. Мр Бојан Пајтић је саопштио да је у Фонду одлучено да се издвоји новацза следеће општине односно пројекте у : Ади, за реновирање спортских терена уоквиру припрема за 9. спортску олимпијаду радника Војводине ( преко 15 милиона  динара); Бачу, за изградњу фискултурне сале уОШ «Моша Пијаде« у Бачком Новом Селу (преко 8 милиона ), затим за изградњувртића у Селенчи (око 3 милиона), као и за изградњу  канализационе мреже у Бачу ( преко 7 милиона);у  Бачком  Петровцу, за реконструкцију обданишта (преко 12милиона); Инђији, за изградњу постројења за припрему воде (око 48 милиона) ;Кањижи, за изградња основне школе у Тотовом Селу (25 милиона); Ковачици, за изградњабунгалова у саставу Спортског центра (44 милиона); Панчеву, за канализацију уСтарчеву (50 милиона ); Темерину, за изградња основне  школе ( преко 21 милиона); Сомбору, зареконструкцију и уређење улица (60 милиона); Суботици, за изградњу,реконструкцију и ревитализацију уличне и путне мреже ( преко 107 милиона);Тителу, за пречишћавање отпадних вода (30 милиона ) и завршетакводоснабдевања у Вилову и Шајкашу (5 милиона). За све ове инвестиције бићепотписани уговори  почетком маја.  Према речима председника  Пајтића износ од 436 милиона динара је нештовише од половине средстава, опредељених покрајинским  буџетом у Фонд за капитална улагања и бићеутрошена за инвестиције у комуналну инфрасрутуктуру, у здравство, образовање ипројекте који су проглашени за приоритете у локалним самоуправама у Војводини. Каокритеријум на основу кога су средства додељена општинама, осим приоритеталокалних самоуправа, уважавана је припремљеност документације да би могло да сепочне са радовима. Мр Пајтић очекује да ће радови у 11 општина  почети већ 15. маја. Навео је да је осталојош 33 захтева са припремљеним главним пројектом, за чију ће реализацију требатинеких пет милијарди динара. Мр Пајтић је истакао да је у Фонду за капиталнаулагања сав посао завршен и да се очекује новац који ће  из републичког буџета бити додељен Војводини,на основу уставних одредби о њеној фискалној аутономији. Зато је важно, истакаоје мр Пајтић, да републички буџет буде донет што пре.