Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 04.04.2008

Покрајина тражи да се избеглицама исплате хрватске пензије

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 4. април – Покрајински савет за избегла,прогнана и расељена лица, у сарадњи са Удружењем пензионера из Хрватске, уИзвршном већу АП Војводине, организовао је округли сто о «Проблемима и положајупензионера из Репулике Хрватске«. Учесници скупа говорили су о исплатизаосталих и неисплаћених пензија, конвалидацији пензијског стажа и остваривањуправа пензионера из Републике Хрватске. Председник Савета и помоћник покрајинскогсекретара за науку и технолошки развој др Јанко Веселиновић истакао је даПокрајинско извршно веће показује изузетну бригу за избеглице.- Покрајинска влада реализује бројне пројекте за стамбенозбрињавање избеглица куповином сеоских кућа са окућницом, или грађевинског материјалаза изградњу и адаптацију кућа. Такође помаже и при запошљавању исамозапошљавању избеглих, прогнаних и расељених лица. Исто тако, помаже сеизбеглицама које желе да се врате у место ранијег пребивалишта, давањем пакетапомоћи за сваку избеглу породицу. Веселиновић је подсетио да Извршно веће АПВ помаже иповратничке задруге, сеоске школе и православну цркву, што показује да се радио квалитетној сарадњи са Србима у Хрватској. Он је објаснио да су у  пројекте укључени и пензионери избеглице изХрватске, којима су нажалост закинута или потпуно укинута права из областипензијско- инвалидског осигурања у Републици Хрватској.
Војвођанска администрација заинтересована је да сви овиграђани остваре своја права пошто су деценијама уплаћивали доприносе у фондовеу Републици Хрватској, где су радили и живели до 90-тих година, рекао јеВеселиновић, нагласивши значај решавања питања конвалидације радног стажа иисплате пензија, пошто су бројне породице социјално угрожене због непоштовањаосновних европских норми и тековина у овој области.Учесници скупа су констатовали да Република Хрватскаоспорава исплате пензија својим пензионерима, који живе као избеглице уРепублици Србији од 1991. године. Пошто пензије имају третман личне својине,њихова исплата не сме бити спорна, па се од ХЗМИО тражи да не уништавапензионерима избеглицамна доказе о зарадама и радном стажу. Констатовано је дане постоји политичка воља у Хрватској, а ни у Србији да се помогне решавањуспорних питања, као и да се питања пензија и конвалидације радног стаже истанарских права не налазе у Коалиционом споразуму између СДСС и ВладеРепублике Хрватске.
Учесници округлог стола су закључили да Удружењепензионера из Хрватске захтева од Републике Хрватске исплату свих заосталихнеисплаћених пензија својим пензионерима којима је то право ускраћено од 1991.године. Потребно је упутити молбу Министарству за рад и социјалну политику какоби се одржао заједнички састанак са представницима МИП Републике Србије,заступнцима СДСС у Сабору Републике Хрватске, Републичким комесаријатом заизбеглице, повереништвима за избегла и прогнана лица ИВВ АПВ, ради договора ообештећењу пензионера из Хрватске који су оштећени од своје матичне државе.Са овим захтевима потребно је упознати и амбасаде уБеограду, УНЦХР, Савет Европе, Европску унију и друге међународне факторе смолбом да се ангажују у решавању проблема, пре него се буде решавало о пријемуХрватске у ЕУ.

fixed-img