Нови Сад, 4. април – Покрајински савет за избегла,прогнана и расељена лица, у сарадњи са Удружењем пензионера из Хрватске, уИзвршном већу АП Војводине, организовао је округли сто о «Проблемима и положајупензионера из Репулике Хрватске«. Учесници скупа говорили су о исплатизаосталих и неисплаћених пензија, конвалидацији пензијског стажа и остваривањуправа пензионера из Републике Хрватске. Председник Савета и помоћник покрајинскогсекретара за науку и технолошки развој др Јанко Веселиновић истакао је даПокрајинско извршно веће показује изузетну бригу за избеглице.- Покрајинска влада реализује бројне пројекте за стамбенозбрињавање избеглица куповином сеоских кућа са окућницом, или грађевинског материјалаза изградњу и адаптацију кућа. Такође помаже и при запошљавању исамозапошљавању избеглих, прогнаних и расељених лица. Исто тако, помаже сеизбеглицама које желе да се врате у место ранијег пребивалишта, давањем пакетапомоћи за сваку избеглу породицу. Веселиновић је подсетио да Извршно веће АПВ помаже иповратничке задруге, сеоске школе и православну цркву, што показује да се радио квалитетној сарадњи са Србима у Хрватској. Он је објаснио да су у пројекте укључени и пензионери избеглице изХрватске, којима су нажалост закинута или потпуно укинута права из областипензијско- инвалидског осигурања у Републици Хрватској.
Војвођанска администрација заинтересована је да сви овиграђани остваре своја права пошто су деценијама уплаћивали доприносе у фондовеу Републици Хрватској, где су радили и живели до 90-тих година, рекао јеВеселиновић, нагласивши значај решавања питања конвалидације радног стажа иисплате пензија, пошто су бројне породице социјално угрожене због непоштовањаосновних европских норми и тековина у овој области.Учесници скупа су констатовали да Република Хрватскаоспорава исплате пензија својим пензионерима, који живе као избеглице уРепублици Србији од 1991. године. Пошто пензије имају третман личне својине,њихова исплата не сме бити спорна, па се од ХЗМИО тражи да не уништавапензионерима избеглицамна доказе о зарадама и радном стажу. Констатовано је дане постоји политичка воља у Хрватској, а ни у Србији да се помогне решавањуспорних питања, као и да се питања пензија и конвалидације радног стаже истанарских права не налазе у Коалиционом споразуму између СДСС и ВладеРепублике Хрватске.
Учесници округлог стола су закључили да Удружењепензионера из Хрватске захтева од Републике Хрватске исплату свих заосталихнеисплаћених пензија својим пензионерима којима је то право ускраћено од 1991.године. Потребно је упутити молбу Министарству за рад и социјалну политику какоби се одржао заједнички састанак са представницима МИП Републике Србије,заступнцима СДСС у Сабору Републике Хрватске, Републичким комесаријатом заизбеглице, повереништвима за избегла и прогнана лица ИВВ АПВ, ради договора ообештећењу пензионера из Хрватске који су оштећени од своје матичне државе.Са овим захтевима потребно је упознати и амбасаде уБеограду, УНЦХР, Савет Европе, Европску унију и друге међународне факторе смолбом да се ангажују у решавању проблема, пре него се буде решавало о пријемуХрватске у ЕУ.
/ Нови Сад, петак, 04.04.2008