Поводом планова да се постојећа четири привредна друштва за дистрибуцију електричне енергије: „Електровојводина“ Нови Сад, „Електросрбија“ Краљево, „Југоисток“ Ниш и „Центар“ Крагујевац припоје „Електродистрибуцији“ Београд, Покрајинска влада упутила је предлог закључака Скупштини АП Војводине. У њима се наводи да се гашење привредног друштва „Електровојводина” д.о.о. Нови Сад сматра штетним по интересе Аутономне покрајине Војводине и интересе њених житеља. Инсистира се на реализацији свих закључака Скупштине АП Војводине од 14. децембра 2012. године, када је први пут била актуелна тема о реструктурирању ЈП „Електропривреда Србије“.
Тада је предложено Влади Републике Србије да се представници Скупштине АП Војводине, Покрајинске владе и Синдикалне организације „Електровојводина” Нови Сад, укључе у рад стручних тимова за реорганизацију ЈП „Електропривреда Србије”. Такође, предлажено је да се задржи децентрализован систем за дистрибуцију и управљање дистрибутивним системом, те да привредно друштво „Електровојводина“ буде један од оператора за дистрибуцију електричне енергије и управљање дистрибутивним системом. Предлажено је Влади Републике Србије да „Електровојводина”, као компанија од стратешког значаја за АП Војводину, задржи статус привредног друштва, ради обезбеђивања квалитетније и сигурније испоруке електричне енергије купцима, као и очувања имовине грађана и привредних субјеката с територије АП Војводине чијим је средствима изграђена инфраструктура.
Информацију о реструктурирању ЈП „Електропривреда Србије“ припремио је Покрајински секретаријат за енергетику и минералне сировине. У њој је наведен преглед активности Покрајине који се односе на овај проблем, као и основни упоредни подаци о пословању свих пет привредних друштава за дистрибуцију електричне енергије у Србији, као и могуће последице централизације овог система.
Иако је у АП Војводини одмах формирана радна група за сарадњу са Владом Србије у поступку реструктурирања ЕПС-а, из њеног извештаја произилази да није била укључена у радне тимове у првој фази реструктурирања ЕПС-а, те да није остварен контакт с Владом Републике Србије по овом питању.
Према подацима из 2014. године, „Електровојводина” је остварила добит од 2.328.393.000,00 динара, док је „Електродиструбуција Београд“ остварила највећи губитак од свих привредних друштава за дистрибуцију електричне енергије у ЕПС-у, у износу од чак 3.413.754.000,00 динара.
У односу на остала привредна друштва, „Електровојводина”, у 2014. години, има највећу преузету електричну енергију, а због најмањих губитака и највећу испоручену електричну енергију, затим највећу остварену добит (већу од збира друга два привредна друштва која су пословала позитивно), и убедљиво најмање губитке у разводу електричне енергије у износу од 10,53 одсто. Прво следеће привредно друштво, а то је ПД „Електросрбија” из Краљева, остварило је губитке од 14,98 одсто, а највеће губитке од 18,27 одсто има ПД „Центар” из Крагујевца.
Због припајања „Електровојводине“ ” „Електродистрибуцији Београд”, у наредном периоду могу се очекивати негативне последице, као што су смањење уплата у буџет АПВ и буџете градова и општина на територији Војводине, смањење броја запослених на територији АПВ и повећање броја запослених у Београду, смањење броја и обима ангажовања привредних субјеката с територије АПВ за потребе ЕПС-а због централизованих набавки, смањење инвестиционих улагања у електроенергетску инфраструктуру на територији Покрајине, као и нижи ниво квалитета пружених услуга купцима електричне енергије.