Нови Сад/Нови Бечеј, 26. април – Покрајински секретар заздравство и социјалну политику доц. др Милош Лучић посетио је данас Нови Бечеј,у коме је одржан овонедељни Базар здравља, манифестација током које ће медицински радници из Војводине волонтерски и бесплатно, прегледати грађанеу нашој покрајини.До данас, у оквиру акције Базар здравља, лекари и медицинско особљеиз војвођанских здравствених установа организовали су базар у 250 места, однајмањих села па до Новог Сада и других градова, прегледали 350 хиљада нашихсуграђана, обавивши тако 1,5 милион прегледа, консултација и услуга. За све превентивнеконсултације, савете, прегледе и друге медицинске услуге међу којима се, узосновне податке о холестеролу, шећеру укрви, притиску, налазе чак и услуге стоматолога, није потребан упут, нити књижица, пасе уз најстарије пацијенте који су најбројнији, за преглед јављају и многи други грађани.- Ово је прилика да се Војвођани увере у љубазност и посвећеност нашихмедицинских радника свом позиву, добробити и задрављу пацијената, и да их јошбоље упознају, у непосредном контакту, уз осмех и љубазност – рекао јепокрајински секретар за здравство у сусрету са окупљеним Новобечејцима, којису чекали неки од лекарских прегледа.
Покрајински секретар уручио је данаскључеве новог возила хитне медцинске службе вредног 5 милиона динара, чију јенабавку у целости финансирао Покрајински секретаријат за здравство и социјалнуполитику. Ново возило, које је опремљено да служи и као реанимобил, само једео опреме неопходне за успешан почетак рада ургентне медицнске службе, коју Новобечејци у оквиру својих здравствених институција, до сада нису имали. Службахитне медицинске помоћи, укључујући и нове просторије, је сада оспособљена и опремљенада квалитетно обави све врсте интервенција, обучено је седам комплетних интервентнихмедицинских екипа, које ће радити у две смене, јер је обезбеђено и ноћнодежурство. Нови Бечеј до сада није имао ургентни центар, а доц. др Милош Лучићнајавио је оснивање Ургентне медицинске службе Војводине, која ће као кровнаинституција обједињавати све центре и локалне јединице хитне медицинске службе,и окупити их на најцелисходнији и најквалитетнији начин у заједничку мрежу, којапокрива све евентуалне пацијенте на читавој територији АПВ.
– Лице наших медицинских установа много је другачије него пре самонеколико година, када је садашње Извршно веће започело свој рад. Посленеколико деценија небриге и недовољног улагања, почели смо са систематским ипланским обнављањем медицинских институција, реформом начина њиховог рада ибригом за број, врсту и квалитет здравствених услуга које Војвођани у њима примају.Примена савременог организационаг принципа пружања услуга медицинскихустанова, да новац прати пацијента, је већ донела значајан квалитативни скок, јерон сада може да бира институцију, па и лекара код кога жели да се лечи. Поредтога, Базар здравља постао је први војвођански здравствени бренд, јер се онакокако смо га ми осмислили и успешно спровели, примењује и у другим срединама. Ито не само у Београду, који га је први преузео, већ и у читавој Србији, насловљенкао војвођански базар здравља.Пред нама је још један задатак,који ћемо такође испунити у наредних неколико годинама. То су комплетирање пројекта„Болнице за XXИ век" који је једно од коначних исходишта реформи примарног,секундарног и терцијалног нивоа здравствене заштите и свих медицинских институцијау нашој покрајини. Подизање квалитета, ефикасности, доступности медицинскихуслуга, активан однос према пацијентима, мера превенције и раног откривања болести,примена савремених метода ванинституционалног лечења, сарадња и интеграцијаса социјалним установама и примена модерних начина бриге о старима и лицима сапосебним потребама, све су то претпостваке „Болнице за XXИ век" наше установесу већ припремљене за интеграцију у европски систем здравствене заштите апројекат Болнице за XXИ век томе треба да да институционални оквир. Наши здравственирадници су међутим већ показали и своје право лице, нови сензибилитет у шта се могаоуверити сваки, садашњи и будући, корисник Базара здравља – рекао је покрајински секретар за здравство исоцијалну политику. Доц. др Милош Лучић потписаоје данас и уговор о додели 1.2 милиона динара Геронтолошком центру у Новом Бечеју,који је један од укупно пет таквих центара у Србији (три су у Војводини уз Нови Бечејто су Чуруг и Стари Лец) за збрињавање старих, старих дементних и лица сапосебним потребама, који су често истовремено социјално угрожени, лишениприхода или без адекватне подршке породице. У објектима Геронтолошког центра уНовом Бечеју збринута су 425 корисника, а њих 300 су не само стари већ и лицаса посебним потребама, оболели од деменције или чак од тежих душевних обољења.У центру постоји и једна експериментална заједница пацијената од 11 болесникакоји се у издвојеном објекту, у кругу центра, брину сами о себи, што је третманкакав се користи у најразвијенијих земаља. Центар је изградио и капелу,сопственим новцем, и ангажовао вероучитеља.
Средства су намењенаванинституционалном облику помоћи старима, а у Новом Бечеју има чак 22 процентастановника старијих од 65 година, у оквру унапређивања програма „Кучна нега ипомоћ – да не будете беспомоћни". У Новом Бечеју у три објекта Геронтолошкогцентра, који је изузетно опремљен и чији је рад заснован на најсавременијимпринципима неге старих, старих дементних и лица са посебним потребама, који сусмештени у квалитетним условима отворених и полуотворених одељења, уз пројектесоцијалне реинтеграције, афирмације породице и развијања личних интересовања.Стари корисници и болесници у овом граду користе и сервис "Храна на точковима" у оквирукога се старима и непокретнмадостављају оброци и помаже у дневним пословима.
/ Нови Сад, субота, 26.04.2008