Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 11.12.2014

Покрајински секретаријат за спорт и омладину наградио 58 најбољих младих научника и уметника и њихове менторе

11122014_Tepic_Talenti 01

Читај ми

Читај ми
AA

Ученике основних и средњих школа из Војводине који су у школској 2013/14. години постигли врхунске резултате на међународним и републичким научним и уметничким такмичењима, Покрајински секретаријат за спорт и омладину наградио је вечерас признањима и новчаним наградама у укупном износу од 3 милиона динара. Свечано уручење награда војвођанским талентима уприличено је у свечаном холу Покрајинске владе, где су најбољи ђаци у области математике, физике, технике, језика и књижевности, ликовне, балетске и музичке уметности представљени са својим резултатима и менторима.
Специјалну награду од по 60 хиљада динара добило је 8 ученика, који су остварили врхунске резултате на међународним научним и уметничким такмичењима.
Ученике, освајаче првих места на републичким такмичењима, њих укупно 50, Покрајински секретаријат је у оквиру Фонда за таленте АПВ наградио са по 27 хиљада динара.
Добитници награда били су и професори, односно 53 ментора, који су награђени са по 20 хиљада динара.
Ученици који су на републичким такмичењима освојили друга и трећа места награђени су похвалама, а ове године се међу њима нашло 107 ђака.
Награде и дипломе војвођанским основцима и средњошколцима уручила је покрајинска секретарка за спорт и омладину Мариника Тепић, не кријући задовољство што је Војводина препуна младих људи који својим радом, трудом и талентом показују да ова земља може имати бољу будућност. Честитајући награђенима, секретарка је истакла да је из године у годину приметан пораст броја ученика из Војводине који спадају у врхунске међународне таленте у свим дисциплинама науке и уметности. У складу с тим је и циљ Покрајинског секретаријата за спорт и омладину: континуирано повећавање буџетског фонда за таленте, како би они могли уживати подршку не само у виду признања на крају године и тек након постигнутих резултата, већ и док припреме трају на врло често тешком путу афирмације младих талената.
“Ово нарочито знају професори који су у последње време подигли глас за боље вредновања педагошке науке и свог труда и залагања у раду са децом и знам да боље него сви други знају колико је времена, стрпљења, умећа и знања потребно да се утка у једно младо талентовано биће, да би се постигли врхунски резултати, јер таленат без рада, као што знамо, увек је само пола талента. Морам рећи и да смо управо из тих разлога поносни на чињеницу што смо успели да повећамо укупан буџетски фонд за таленте на 8 милиона динара, од којих данас са 3 милиона награђујемо новчано најбоље ђаке из Војводине, а током године смо их са преосталих 5 милиона динара континуирано подржавали у учешћу на међународним такмичењима, неопходној стручној научној, уметничкој и инструменталној опреми”, рекла је Мариника Тепић.
Секретарка Тепић се осврнула и на рад Комисије за награђивање и критеријуме којима се руководила током вредновања предлога.
“Све ђаке који су награђени, предлагале су њихове матичне школе, односно директори, а на основу нашег јавног позива који смо упутили свим основним и средњим школама на територији Војводине. Након установљених предлога Комисије, постојао је и жалбени рок на прелиминарну листу предложених кандидата за награђивање, јер нам се дешавало претходних година да смо добијали примедбе школа, врло оправдано. Тако је било и ове године, те је првобитни списак награђених коригован и допуњен са још неколико ђака који су такође добитници првих награда на републичким такмичењима, а били су изостављени са образложењем да има превише деце са првим местима и да у неким областима више ђака освоји исту прву награду. Без намере да икога увредим, морам рећи да ми нисмо од Комисије тражили да вреднује да ли је нека републичка прва награда мање или више значајна, јер смо става да је свака награда једнако важна, као и да је свако дете једнако важно. Става смо да ако имамо десет првих места у једној области, свих десет ђака треба да буду награђени, јер не можем неку децу наградити, а другу “казнити” због успеха које су постигли у области, а што, на моју велику радост, управо показује да имамо даровите деце у све већем броју. Зато смо и ове године усвојили жалбе, држећи да сви морају бити подједнако вредновани и награђени, па макар и по цену мањег новчаног износа за награде, јер је праведност и правичност најбитнија, нарочито када су у питању млади. У супротном, неправда за њих може бити врло болна, да се памти целог живота, и зато морамо бити нарочито пажљиви да им дамо подстрек, уместо да им одсечемо крила”, рекла је ресорна покрајинска секретарка.
У присуству бројних представника јавног информисања, на питање колико је велики значај награђивања талентоване деце и колико то њих мотивише, секретарка Тепић је још једном истакла да пажња доносиоца одлука, друштва, али и медија, мора увек бити усмерена управо на ову децу.
“Сматрам да таленти, генерално, нису потпомогнути у оној мери у којој би требало и да награде дођу углавном тек када се нешто освоји. Ми у Покрајинском секретаријату за спорт и омладину чинимо све да ту праксу променимо и верујем да наши даровити ђаци, њихови професори и школе то и препознају. Али, волела бих да и ви, медији, више вашег простора намените оваквим догађајима и овој деци, јер је медијска подршка изузетно битна у скретању пажње на ове младе људе. Веома је важно знати, а видећемо ко ће то објавити, да је троје ученика данас изостало са доделе наше награде само зато што је двоје од њих управо данас полагало пријемни испит на Кембриџу, а трећа ученица је освојила прво место на светској научној олимпијади у Аргентини, које је први пут освојио неко из наше земље”, истакла је секретарка Тепић.
Током доделе традиционалних награда најбољима, које сваког децембра славе таленат ученика у АП Војводини, наступили су камерни женски хор Средње музичке школе „Јосиф Маринковић“ из Вршца, камерни дуо „Веранте“ и тамбурашки оркестар „Невен“ Музичке школе „Јован Бандур“ из Панчева. Изведена је музичка нумера на харфи „Поздрав родној земљи“ награђене ученице Музичке школе „Јосиф Маринковић“ из Вршца. Такође, сви награђени ученици, њихови родитељи, директори школа имали су прилику да виде изложбу радова награђених ученика уметничких ликовних радионица из Суботице: Ем арт и Мађарског културног центра NETKER.
И ове године поред ресорног секретаријата у новчаном делу награде лауреатима учествовали су и Ерсте банка са 200 хиљада динара и Societe Generale banka са 150 хиљада динара.

fixed-img