/ , уторак, 26.06.2007

Посета делегације Извршног већа Братислави

Братислава/Београд, 26. јун – У разговору са потпредседником Владе Словачке и министром просвете ЈаномМиколајем, председник Извршног већа АП Војводине мр Бојан Пајтић договорио јениз конкретних пројеката. Потпредседник словачке Владе Јан Миколај обећао је даће ускоро посетити Војводину и да ће се ангажовати на реализацији пројекатакоји су данас договорени приликом посете делегације Извршног већа ВојводинеБратислави и Словачкој.  Између осталог, договорено је да се научници из Војводине, а посебно из Институтаза ратарство, укључе у оснивање Еуро-факултета у Братислави који ће се бавитипољопривредом. Потпредседник Јан Миколај је нагласио да су у фондовима ЕУ обезбеђена значајна средства  за научно-истраживачки рад, која до сада нисукоришћена. Он је позвао све научнике из Војводине да се укључе у те пројекте,те да заједно са словачким колегама конкуришу за средства ових фондова.Словачка ће и даље наставити да помаже словачку националну заједницу уВојводини, кроз едукацију новинара и просветних радника за обављање својепрофесије на матерњем језику. У разговору са председницом Националног саветаСловака у Војводини Аном Макановом Томановом, договорено је да ће Словачкапружити помоћ у иновирању уџбеника и наставних планова и програма за образовањеученика на словачком језику. У разговору је било речи о могућности да се уБачком Петровцу оснује одељење Универзитета из словачког града Њитре, где ћестуденти образовање моћи да стичу на енглеском језику, као и да се обезбедистудијски боравак у Словачкој студената драмских уметности из Новог Сада. СловачкаВлада организоваће и финансирати  икурсеве језичког усавршавања за просветне раднике из Војводине. Председник Извршног већаВојводине мр Бојан Пајтић је нагласио да је Војводина веома заинтересована даоствари партнерске односе у свим областима, пре свега у образовању, науци икултури, за чега већ сада постоје највеће могућности. Пајтић је нарочитоподржао едукацију наших стручњака за писање пројеката које ће, заједно састручњацима из Словачке, подносити на конкурсе ЕУ. У сусрету председника Извршногвећа Бојана Пајтића са председиком Братиславског самоуправног регионаВладимиром Бајаном,  договорено је  да се на јесен, када ће посетити Војводину,потпише споразум о сарадњи два региона. У разговору је изнето да Братиславскиокруг као један од најразвијенијих у Словачкој заједно са Трнавским округом, сакојим Војводина има успешну сарадњу од 2004. године, може заједно саВојводином да учествује у различитим пројектима трансграничне сарадње. ЧланИзвршног већа за регионалну и међународну сарадњу Предраг Гргић је рекао да ћеприоритети сарадње бити у области привреде и унапређењу спољнотрговинскеразмене која је до сада била веома симболична. Владимир Бајан прихватио јепредлог Бојана Пајтића да се на јесен ове године у Новом Саду одржи и сусретпривредника из оба региона.
Војвођанску делегацију примио је данас и Рам Бужек, генерални директорДирекције за мултилатералу у Министарству иностраних послова Словачке, који јенагласио да Словачка подржава Србију у процесу придруживања ЕУ, те да сесловачка Влада залаже да се статус КиМ реши мирним путем компромисним решењем.Поред Фонда Братислава-Београд, Словачка је основала посебну агенцију која ћесе бавити регионалним развојем, односно која ће подржавати заједничкепројекте  сарадње у региону. ПотпредседникСкупштине АП Војводине Мартин Злох информисао је домаћина  о ефектима рада Фонда Братислава – Београд,нагласивши да је веома важно да се та сарадња настави и путем новоосноване словачкедржавне агенције.Директор војвођанске Канцеларије за европске послове Предраг Новиков јеистакао да је Словачке стратешки партнер Војводине и Србије у развијању инеговању регионалне политике. Поред помоћи коју је Словачка до садапружила,  основа будуће сарадње све вишетреба да постане учешће са заједничким пројектима на конкурсе фондова Европскеуније, посебно у изградњи институција у нашој земљи на основу европскихпринципа.Изјаву председника Извршног већа АП Војводине мр Бојана Пајтића можете преузети овде: