Поводом обележавања 84. годишњице дизања устанка народа Србије у Другом светском рату, данас је, испред споменика „Слобода“ на Иришком венцу, одржан свечани скуп бораца, омладине и грађана, у организацији Покрајинске владе и Савеза удружења бораца народноослободилачких ратова АП Војводине.
Након полагања венца, обратио се потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за здравство др Милан Попов истакавши да је овај датум прилика да се поново поздраве бесмртна дела свих оних који су своје животе и материјална добра уложили у борбу за коначну победу над фашистичким окупатором.
„У години када читав антифашистички свет слави 80 година од победе у Другом светском рату, важно је истаћи да херојски подвизи српских и југословенских антифашиста добијају посебан значај. Јер не обележава се сада само пука победа над нацизмом и фашизмом, већ се и обавезујемо да ћемо бескомпромисно бранити све тековине које је изнедрила немилосрдна борба против фашистичког окупатора“, рекао је потпредседник Попов.
Он је изразио задовољство што се овај скуп из године у годину организује на Фрушкој гори будући да је то подручје често било једино сигурно место за бројне борце и антифашистички настројене грађане из ових крајева, као и да је на сремском фронту велики број младих бораца положио своје животе борећи се храбро против фашистичких злочинаца.
Потпредседник Попов је нагласио да ће Покрајинска влада наставити са подршком догађајима попут овог, који за циљ имају промоцију антифашизма, и који уједно негују сећања на велике дане искушења и савезничке победе у највећем рату у историји.
„На то нас обавезују велике људске жртве нашег народа, али и жеља да сачувамо слободу, да радимо и да напредујемо као друштво у сваком смислу. Само слободни можемо бити у прилици да сами одлучујемо о нашој судбини. Само слободни можемо градити окружење у коме ћемо одгајати децу, заснивати породице, образовати се и заједнички ићи напред“, поручио је Попов.
На скупу се обратио и председник СУБНОР-а АП Војводине Јово Барошчевић, који је истакао значај данашњег датума – 7. јула, као камена темељца антифашизма, чиме се српски народ нашао на кључним страницама светске историје.
Он је том приликом уручио признање СУБНОР-а Србије председници Покрајинске владе Маји Гојковић, које је у њено име преузео потпредседник Попов. Признање представља знак захвалности за свеукупни допринос раду и афирмацији СУБНОР-а на неговању слободарских традиција и културе сећања.
Присутнима се обратио и в.д. директора Музеја Срема Андрија Поповић.