/ Зрењанин, понедељак, 25.06.2007

Председник Извршног већа у посети Братислави

Братислава/Нови Сад, 25. јун – Председник СловачкеРепублике Иван Гашпаревич и председник Извршног већа АП Војводине мр БојанПајтић у Председничкој палати у Братислави отворили су данас манифестацијуКовачичке културе. Делегација Извршног већа АП Војводине, коју предводи мрБојан Пајтић, на позив администрације Братиславског самоуправног региона, налазисе у посети Братислави у Словачкој Републици.- Постоје триразлога због којих је реализована ова посета. Први је жеља Извршног већаВојводине да се потпише споразум о сарадњи са Братиславским самоуправнимрегионом. Други разлог је потреба да се захвалимо господину Ивану Гашпаревичу,који Србији пружа подршку у процесу приближавања Европској унији као и дапредставимо словачку културу из Војводине. Словачка заједница у Војводини је најбројинијазаједница Словака ван Словачке. Она је сачувала своју културу, своје народнеобичаје а оно што је највећи комплимент за покрајинску владу и већински народје чињеница да словачка национална заједница има своје представнике у свиморганима власти, од локалних и покрајинских до републичких. Част и обавезаИзвршног већа је да и даље унапређује положај националних заједница уВојводини. Стога смо одлучили да променимо одлуку о избору покрајинскихпосланика, тако да словачка заједница убудуће има и два гарантована места упокрајинском парламенту, где ће се наћи њени аутентични представници – рекаоје на отварању манифестације председник Извршног већа Војводине мр БојанПајтић. ПрезентовањуКовачичке културе присуствовао је потпредседник Скупштине Војводине Мартин Злохи Ана Маканова Томанова, народни посланик и председница националног саветаСловака у Војводини. – Наша је обавезада наставимо са неговањем заједништва, духа толеранције и добрихмеђунационалних односа, рекао је Пајтић и додао да се овом приликом осећа и каодомаћин и као гост. Као домаћин јер смо дошли да прикажемо слике, музику,фолклор, књижевност и културу коју негује словачка заједница у Војводини, а садруге стране сам желео да се захвалим председнику Гашпаревичу и Словачкој наподршци коју пружа нашој земљи у процесу придруживања ЕУ. ПредседникСловачке Републике Иван Гашпаревич је рекао да је његова земља помагала,помаже и да ће помагати Србији на привредном плану, као и на путу укључивањау европске структуре, јер има услове за то. Такође, залагаће се свим средствимаза мир у свету, а самим тим и на Балкану. Обраћајући се Словацима из Војводине,указао је на значај тога што чувају свој идентитет, што су сачували свој језик,културу и обичаје.  Циљ дводневнепосете је да се у сусретима са званичним представницима Братиславскогсамоуправног краја размотре могућности за остваривање сарадње са АПВојводином. Посета ће бити искоришћена да се саговорницима представе могућностиза успостављање регионалне сарадње у области привреде, економије, културе,науке и да се афирмише положај словачке националне заједнице у АП Војводини. У оквиру пријатељскиходноса Словачке и Србије, Војводина од 2004. године остварује успешнурегионалну сарадњу са Трнавским самоуправним регионом. Преко ФондаБратислава-Београд финансирано је више заједничких пројеката у Војводини.Словачка је тако финансирала пројекте "Реконструкције главногдистрибутивног грејног система и штедње енергије" у Суботици,"Унапређење социјалне заштите" у Темерину и више пројеката у општиниКовачица – "Пијаће воде" и "Кућног сервиса за старе" анедавно је отворен погон за пречишћавање пијаће воде општинског водовода уКовачици, у чију изградњу је словачка Влада уложила 90 хиљада евра. Међу овимпројектима су и "Имплементација ЕУ хигијенских стандарда малих произвођачахране", "Развој едукације у одрживом развоју у Војводини","Здрава артерска вода за становнике Бечеја" и "Пијаћа вода заЗрењанин". Преко Фонда Братислава -Београд, финансиран је пројекат "Интеретничкакомуникација путем медија" који су реализовали Покрајински завод закултуру и словачка владина агенција ОДА.