Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, петак, 11.07.2008

Представљена студија о популацији Војводине

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад, 11. јул –  Поводом Светскогдана популације, Покрајински скеретаријат за демографију, породицу и друштвенубригу о деци организовао је конференцију за новинаре, на којој је представљенастудија “Становништво и домаћинства АП Војводине почетком 21. века&рдqуо;. Наконференцији су говорили заменик и помоћник ресорног секретара Ласло Галамбош,односно др Славица Рашајски и проф. др Бранислав чурђев, један од ауторастудије. Светски данпопулације УН су установиле из страха од пренасељености планете, подсетио је заменикГаламбош, истакавши да су процеси код нас другачији. Ми настојимо да истакнемомере за подстицање раста становништва у Србији и Војводини.Говорећи оактивностима Секретаријата у области демографске политике, др Славица Рашајскиуказала је на демографске проблеме у Војводини. Извештај Фонда за популацију УНпоказује да Србија и Војводина имају  једну од најстаријихпопулација у Европи, те да би се, као последица, за две-три године могао јавитии проблем са радном снагом.
У Војводини,процес депопулације је константан. Од 1989. године, свих 45 војвођанскихопштина има негативну стопу природног прираштаја. Сваке године близу 10.000људи више умре него што се рађа, објашњава др Рашајски, а за 70 година бистановништво Војводине могло бити преполовљено. Основне карактеристикедемографског развоја у Војводини су низак ниво рађања, чак 30 посто испод потребапросте репродукције становништва, затим старење становништва, чија је просечнастарост око 40 година. Удео старијих од 60 година је 21 проценат, а младих до19 година свега 18 процената. Др Рашајски је подсетила да Секретариат спроводиПрограм демографског развоја Војводине, који је крејем 2004. годинеусвојила  Скупштина АПВ као стратешкидокумент. Програмподразумева и спровођење економских мера, у које спада помоћ породицама којеимају више деце. Регресирају се трошкови боравка у предшколским установама затреће, односно четрврто дете, а родитељски додатак за прво дете износи 30.000динара. Новчана помоћ за близанце је 400.000 динара, односно 600.000 динара зачетворке, истакла је др Рашајски. Она  јепосебно нагласила мере којима Секретаријат помаже очување  и унапређење репродуктивног здравља младих,кроз оснивање саветовалишта при домовима здравља.
Студију“Становништво и домаћинства АПВ почетком 21 века&рдqуо; представио је проф. дрБранислав чурђев, који је истако да глобална кретања, до 2050. године, показујуда ће удео европског становништва у светској популацији бити мањи од 10 посто,а ми се уклапамо у ове трендове. У изради студије, објаснио је проф. др чурђев,коришћени су не само подаци са последњег пописа, већ и текућа статистика. Студија јепоказала да су у Војводини присутне велике демографске промене током 20 века.Присутан је пад брачности, пад фертилитета, одлагање формирања брачних заједницаза касније године живота, пораст ванбрачних рађања и малолетничких трудноћа,ширење једнородитељских породичних домаћинстава, посебно мајки са децом и благоповећан број развода. Проф. дрчурђев  сматра да се мора направитидугорочни политички програм. Он је истакао значај Пронаталног програма који једенело Извршно веће Војводине, као и Стратегију за подстицање рађања коју јеусвојила Влада Србије, због датих одговора на изазове депопулацијестановништва. Професор др чурђев очекује да нас у будућности очекује продужењеочекиваног трајања живота, смањење смртности по полу, а наставиће се процесдемографског старења, који је интензиван и константан. Војводина ће и даљеостати имиграционо подручје.

fixed-img