Нови Сад, 11. јул – Поводом Светскогдана популације, Покрајински скеретаријат за демографију, породицу и друштвенубригу о деци организовао је конференцију за новинаре, на којој је представљенастудија “Становништво и домаћинства АП Војводине почетком 21. века&рдqуо;. Наконференцији су говорили заменик и помоћник ресорног секретара Ласло Галамбош,односно др Славица Рашајски и проф. др Бранислав чурђев, један од ауторастудије. Светски данпопулације УН су установиле из страха од пренасељености планете, подсетио је заменикГаламбош, истакавши да су процеси код нас другачији. Ми настојимо да истакнемомере за подстицање раста становништва у Србији и Војводини.Говорећи оактивностима Секретаријата у области демографске политике, др Славица Рашајскиуказала је на демографске проблеме у Војводини. Извештај Фонда за популацију УНпоказује да Србија и Војводина имају једну од најстаријихпопулација у Европи, те да би се, као последица, за две-три године могао јавитии проблем са радном снагом.
У Војводини,процес депопулације је константан. Од 1989. године, свих 45 војвођанскихопштина има негативну стопу природног прираштаја. Сваке године близу 10.000људи више умре него што се рађа, објашњава др Рашајски, а за 70 година бистановништво Војводине могло бити преполовљено. Основне карактеристикедемографског развоја у Војводини су низак ниво рађања, чак 30 посто испод потребапросте репродукције становништва, затим старење становништва, чија је просечнастарост око 40 година. Удео старијих од 60 година је 21 проценат, а младих до19 година свега 18 процената. Др Рашајски је подсетила да Секретариат спроводиПрограм демографског развоја Војводине, који је крејем 2004. годинеусвојила Скупштина АПВ као стратешкидокумент. Програмподразумева и спровођење економских мера, у које спада помоћ породицама којеимају више деце. Регресирају се трошкови боравка у предшколским установама затреће, односно четрврто дете, а родитељски додатак за прво дете износи 30.000динара. Новчана помоћ за близанце је 400.000 динара, односно 600.000 динара зачетворке, истакла је др Рашајски. Она јепосебно нагласила мере којима Секретаријат помаже очување и унапређење репродуктивног здравља младих,кроз оснивање саветовалишта при домовима здравља.
Студију“Становништво и домаћинства АПВ почетком 21 века&рдqуо; представио је проф. дрБранислав чурђев, који је истако да глобална кретања, до 2050. године, показујуда ће удео европског становништва у светској популацији бити мањи од 10 посто,а ми се уклапамо у ове трендове. У изради студије, објаснио је проф. др чурђев,коришћени су не само подаци са последњег пописа, већ и текућа статистика. Студија јепоказала да су у Војводини присутне велике демографске промене током 20 века.Присутан је пад брачности, пад фертилитета, одлагање формирања брачних заједницаза касније године живота, пораст ванбрачних рађања и малолетничких трудноћа,ширење једнородитељских породичних домаћинстава, посебно мајки са децом и благоповећан број развода. Проф. дрчурђев сматра да се мора направитидугорочни политички програм. Он је истакао значај Пронаталног програма који једенело Извршно веће Војводине, као и Стратегију за подстицање рађања коју јеусвојила Влада Србије, због датих одговора на изазове депопулацијестановништва. Професор др чурђев очекује да нас у будућности очекује продужењеочекиваног трајања живота, смањење смртности по полу, а наставиће се процесдемографског старења, који је интензиван и константан. Војводина ће и даљеостати имиграционо подручје.
/ Нови Сад, петак, 11.07.2008