Нови Сад,21. април – У Извршном већу Војводине промовисане су специјализоване брошуре «Развод брака« и «Брачни уговори – теоријски и практични аспекти« настале усарадњи Завода за равноправност полова АПВ и Правног факултета у Нишу. Ауторкепубликација су проф. др Невена Петрушић, декан Правног факултета у Нишу иАдријана Човић, стручна сарадница Завода, уз помоћ и подршку Вере Вујучић-Марић, судије Општинског суда у Новом Саду. Рецезент је била проф. др ГорданаКовачек – Станић, професор на Правном факултету Универзитета у Новом Саду.Истичући значај ових публикација ВеснаШијачки, директорка Завода за равноправност полова АПВ објаснила је да су накондемократских промена 2001. године створени услови за остваривање и унапређењеполитички једнаких могућности, чиме се постижу важни циљеви, попут подстицањаразвијања претпоставки за хумано и праведно друштво, као и обавеза државе даосигура демократију у породици и омогући заштиту деце и жена и омогући имзаштиту психичког и физичког интегритета. Говорећи о приоритетима Завода, каоинституције од покрајинског значаја, навела је да један од њих и праћењеположаја жена и загарантованих права у домаћем и међународном законодавству.
– Публикације које данас представљамо јестеприлика да скренемо пажњу јавности на могућности и начин заштите личног интегритета у поступкусклапања брачног уговора, односно поступку развода брака. Брошуре се директноодносе на практичну и коначну примену Породичног закона РепубликеСрбије, казала је Шијачки и додала да су брошуре настале из потребе да се женама обезбеди доступност информацијама у ситуацији када уживоту доносе одлуке од преломног значаја. Она је изразила наду да ће брошуре, пошто имају саветодавни и едукативникарактер, свакако допринети побољшању женског самопоштовања исамовредновања.Коауторица брошура Адријана Чолићобјаснила је да је брошура « Брачни уговори-теоријски и практичниаспекти « настала из потребесагледавања како млади у Војводини гледају на предбрачне уговоре, да ли ихразумеју и да ли желе да их склапају. Истакла је и да обе брошуре представљајупокушај да се ове теме обраде на каратак и свима разумљив начин, са циљемпримене Породичног закона Републике Србије.
Према Чолићкиним речима у фокусу су жене, јер су оне чешће налазе уположају да им треба помоћ, а да не знају коме треба да се обрате или немајудовољно средстава.Проф. Др Гордана Ковачек-Станић говорила је о новинама у Породичном законуу чијој је изради и сама учествовоала. Навела је неколико нових појмова попутустанове заједничког родитељског права која постоји у свим западним земљама икоје обавезује родитеље на договор о томе да треба да остану у истом правном и фактичком односу према деци. Говорећи о предбрачним уговорима проф. дрКовачек-Станић је истакла да се то углавном односи на лица која имају значануимовину чији статус желе да регулишу, а мање на младе који желе да ступе убрак. Посебно је важно истакла је проф. др Ковачек – Станић специјализацијасудија и судских већа за ову област, чиме ће се боље у пракси примењивати Породични закон.Данашња промоција започела је одавањем поште преминулој ЈелициРајачић-Чапаковић и подсећањем на њен немерљив допринос у оснивању Заводаза равноправност полова.
/ Нови Сад, понедељак, 21.04.2008