Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, понедељак, 23.06.2008

Представљени разултати пројекта на развоју винског туризма

Читај ми

Читај ми
AA

Сремски Карловци/Нови Сад, 23.јун –  У Сремским Карловцима, међувиноградима Института за виноградарство, данас је одржана конференција  организована поводом завршетка пројекта"Развој интегралног туризма заснованог на винским путевима" у јужнојПанонској низији и регионима северне и јужне Бачке.Пројекат развоја "винског туризма" финансирала је ЕУ у оквируСуседског програма Мађарска-Србија. Партнери у пројекту су били Регионалнаагенција за развој МСП "Алма Монс" из Новог Сада, Покрајинскисекретаријат за привреду, Регионални центар за развој МСПП "Смер" изСуботице, ЈП "Палић-Лудаш" и Дуна Боррегио Борут Еђисулет изКечкемета, као партнер из Мађарске.
Циљеви пројекта, а то су били успостављање прекограничне сарадње иприпрема заједничке стратегије и акционих планова за развој винског туризма упограничним регијама Мађарске и у деловима Војводине, као све популарнијег видатуризма – постигнути су кроз једногодишње трајање овог пројекта. Оно што језапочето наставиће се и у наредном периоду, рекла је Милица Врачарић,председница УО "Алма Монса", јер се успело у  скретању позора јавности и јавих институцијана "вински туризам" као важан сегмент руралног туризма. Она је изнелаидеју да се створи покрет који ће бити окренут неговању посебности, где спадаи вино из војвођанског виногорја.Помоћник покрајинског секретара за привреду задужен за туризам Варњу Ернеје говорећи о развоју туризма у Војводини истакао да је овај пројекат обезбедиостицање нових знања, али и нових практичних искустава и "тајни заната", како би се конкурентност нашихпроизвода подигне на виши ниво. Проф. др  Зоран Кесеровић, директорДепартмана за воћарство, виноградарство, хортикултуру и пејзажну архитектуруПољопривредног факултета у Новом Саду представио је рад департмана на производњи нових сорти садница воћа ивинове лозе, а проф. др Нада Кораћ је говорила о резултатима оплемењивања увиноградарству на огледним пољима у Сремским Карловцима. 
Као резултат заједничке активности партнера укључених у пројекат је изрададве студије, како би се утврдило стање у виноградарству и винарству на овимподручјима. Резултат су и каталог и мапа винских путева и винарија, што јепрезентовано на веб-сајту www.wине-роадс.цомАнализа стања показала је да је развијеност винског туризма, а тиме иинтегралних туристичких пакета базираних на винским путевима веома различита. Докје мађарски Делалфелд развијао своје специфичне предности, регија Бачке је текна почетку препознавања и развоја својих потенцијала у винском туризму. Ипаксу дефинисане тачке могућег повезивања прекограничних винских путева и правцисарадње ових регија. На овим основама заснива се покретање првих заједничкихинивијатива на промоцији и унапређењу вунског туризма кроз учешће узаједничким пројектима, ради успостављања заједничких стандарда квалитета икроз организовање међународних конференција које представљају аутохтоне сортевина.На крају конференције одржана је дегустација карловачких вина.

fixed-img