Нови Сад,22. фебруар – Покрајински секретаријат за демографију, породицу и друштвенубригу о децу презентовао је рад саветовалишта за младе која делују у НовомСаду, Инђији, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Врбасу, Вршцу, Панчеву, Бечеју,Бачкој Тополи, Сремској Митровици и Руми. Презентација је организована како бистручни тимови у саветовалиштима за младе разменили искуства у досадашњем радуи помогли новим саветовалиштима. Учесници скупа покушали су да сагледајумогућности да се у саветовалиштима за младе врши превенција свих обликаризичног понашања младих и да се што већи број младих активније укључи у радсаветовалишта.Имајући у виду веома неповољнедемографске показатеље и резултате истраживања која говоре о склоности младихда својим понашањам угрозе своје репродуктивно здравље, Покрајинскисекретаријат за демографију, породицу и друштвену бригу о деци, од 2005.године, као једну од мера пронаталитетне политике, спроводи ширење мрежесаветовалишта за младе у Војводини. Помоћник покрајинског секретара задемографију, породицу и друштвену бригу о деци Славица Рашајски рекла је даистаживања показују да код младих постоји све већи поремећај репродуктивногздравља. – Без знања о значајурепродуктивног здравља, млади све раније постају сексуално активни, а бројабортуса код младих је све већи. Зато саветовалишта настоје да младима помогнууправо у очувању репродуктивног здравља, али и да се превентирају и другеформе ризичног понашања код младих – рекла је Рашајски.Она је подсетила да је, од 1989,у свим војвођанским општинама забележена константна депопулација. Сваке годинедесетак хиљада људи више умре него што се роди, па су демографи израчунали даби се број становника Војводине, за мање од 70 година, могао преполовити.
– Две су битне карактеристикедемографског развоја становништва у Војводини: низак ниво рађања, исподпотребе за просту репродукцију становништва, и старење становништва. Просечнастарост становништва је око 40 година, а удео старих од 60 и више година, уукупној популацији, надмашује удео младе популације старости до 19 година. Збогтога је веома важно да се очува репродуктивно здравље младих који ће унаредним деценијама постати радно активни и засновати своје породице – реклаСлавица Рашајски.
На данашњој презентацији урученису сертификати младим едукаторима који раде у саветовалиштима у БачкомПетровцу, Бачу, Новом Кнежевцу и Инђији.
/ Зрењанин, петак, 22.02.2008