Picture of the authorPicture of the author
/ Зрењанин, петак, 22.02.2008

Презентација саветовалишта за младе

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад,22. фебруар – Покрајински секретаријат за демографију, породицу и друштвенубригу о децу презентовао је рад саветовалишта за младе која делују у НовомСаду, Инђији, Суботици, Сомбору, Зрењанину, Врбасу, Вршцу, Панчеву, Бечеју,Бачкој Тополи, Сремској Митровици и Руми. Презентација је организована како бистручни тимови у саветовалиштима за младе разменили искуства у досадашњем радуи помогли новим саветовалиштима. Учесници скупа покушали су да сагледајумогућности да се у саветовалиштима за младе врши превенција свих обликаризичног понашања младих и да се што већи број младих активније укључи у радсаветовалишта.Имајући у виду веома неповољнедемографске показатеље и резултате истраживања која говоре о склоности младихда својим понашањам угрозе своје репродуктивно здравље, Покрајинскисекретаријат за демографију, породицу и друштвену бригу о деци, од 2005.године, као једну од мера пронаталитетне политике, спроводи ширење мрежесаветовалишта за младе у Војводини. Помоћник покрајинског секретара задемографију, породицу и друштвену бригу о деци Славица Рашајски рекла је даистаживања показују да код младих постоји све већи поремећај репродуктивногздравља.  – Без знања о значајурепродуктивног здравља, млади све раније постају сексуално активни, а бројабортуса код младих је све већи. Зато саветовалишта настоје да младима помогнууправо у очувању репродуктивног здравља, али и да се превентирају и другеформе ризичног понашања код младих – рекла је Рашајски.Она је подсетила да је, од 1989,у свим војвођанским општинама забележена константна депопулација. Сваке годинедесетак хиљада људи више умре него што се роди, па су демографи израчунали даби се број становника Војводине, за мање од 70 година, могао преполовити.
– Две су битне карактеристикедемографског развоја становништва у Војводини: низак ниво рађања, исподпотребе за просту репродукцију становништва, и старење становништва. Просечнастарост становништва је око 40 година, а удео старих од 60 и више година, уукупној популацији, надмашује удео младе популације старости до 19 година. Збогтога је веома важно да се очува репродуктивно здравље младих који ће унаредним деценијама постати радно активни и засновати своје породице – реклаСлавица Рашајски.
На данашњој презентацији урученису сертификати младим едукаторима који раде у саветовалиштима у БачкомПетровцу, Бачу, Новом Кнежевцу и Инђији.

fixed-img