/ Нови Сад, понедељак, 12.11.2007

Са конференције за новинаре председника ИВВ Пајтића

Нови Сад, 12. новембар – Поводом налаза експертског тима о Уговору о концесији за изградњу,одржавање и коришћење аутопута од Хоргоша до Пожеге, данас је одржана седницаКомисије Извршног веће Војводине за преиспитивање тог уговора. ПредседникИзвршног већа Војводине мр Бојан Пајтић је као председник Комисије, обавестиојавност о закључцима који су на данашњој седници усвојени.- Тражимо хитан састанак са представницима Владе Србије да би смо заштитилионо што су легитимни интереси Покрајине Војводине по концесионом уговору. Тражимо да  у инфраструктуру и развојВојводине буде инвестирано 220 милиона евра из средстава која ће бити добијенана основу овог уговора. Овај закључак донели смо на основу налаза експертскогтима у чијем саставу су најеминентнији војвођански стручњаци из областиурбанизма, саобраћаја, економије и права. Тих 220 милиона евра инвестираћемодаље у развој  и у инфраструктуру уВојводини. Према нашем предлогу, ова средства треба да буду исплаћивана  у току трајања концесионог уговора -сукцесивно док траје концесија. Тражићемо чврсте гаранције од републичке Владеда ћемо та средства остварити. На основу налаза експертског тима, тражимо и учешће представника Покрајинеу избору независног инжињера у свим заједничким стручним телима и комисијамаза спровођење уговора о концесији, као и у будућем концесионом предузећу кадабуде основано: у управном одбору и другим органима управљања и надзора. Комисија коју је формирало Извршно веће Војводине јесте стална комисија. Онаће и даље пратити реализацију овог уговора, учествовати у његовојреализацији, штитити интересе Војводине. Уколико наши легитимни интереси не буду били испоштовани, покренућемо идруге механизма и друге процедуре, преко јавног правобранилаштва Војводине. Оспораваћемотај уговор пред судом, односно тражити заштиту наших права и интереса предсудом. Као покрајинска администрација, ми смо били игнорисани у оном делу  за који нам Закон о концесијама гарантујеучешће – приликом избора концесионара и неким другим деловима поступка. Нашлегитимни интерес није био испоштован и зато нећемо дозволити да се таквапракса настави.Инсистирамо на томе да се насастанку са представницима републичке Владе дају чврсте гаранције у овомтренутку за оно што је наше финансијско право, које је засновано на чињеницида се највећи део аутопута налази на територији Војводине и засновано напроцени стручњака о томе колико ће приходи бити од тог аутопута, као и другидео који се односи на функционисање институција које овај уговор треба даспроводе, рекао је председник Покрајинске владе мр Бојан Пајтић.