Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, среда, 23.01.2008

Саопштење Покрајинског омбудсмана

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад,23. јануар – Као независни и самостални орган који се стара о заштити иунапређењу људских права и слобода сваког лица зајамчених уставом, потврђеними објављеним међународним уговорима о људским правима, општеприхваћенимправилима међународног права, као и законом и прописима Аутономне ПокрајинеВојводине, Покрајински омбудсман се оглашава поводом у последње времеучесталих написа у медијима о насиљу у породици, а нарочито злостављању деце,односно малолетника.Истичемо да се управозахваљујући медијима о насиљу све чешће говори у јавности, што недвосмисленодоприноси томе да све више људи о овој теми буду обавештени на примерен начин.Медији тиме показују да су спремни да о насиљу и злостављању деце слободнопроговоре у јавности, чиме се уједно подиже свест грађана о негативномдруштвеном утицају ове појаве.
Такође наглашавамо да се у својимнастојањима да ову тему приближе грађанима неки медији  оглушују о законска и етичка правила оизвештавању о малолетницима. То се нарочито примећује у случајевима кадамедији указују на тежину почињеног дела и ситуације у којој се малолетникналази. Конкретно, у великом броју случајева медији наведу иницијалемалолетника у уверењу да су тиме заштитили његов идентитет. Међутим, у истомтексту објављују, на пример, име и прво слово презимена родитеља, местостановања, па чак и улицу. Пишући о једном случају злостављања детета уБанату, у више медија је објављена не само слика куће у којој дете живи, негои слика осумњиченог и дететове тетке.
Овакав начин извештавања,нарочито када се ради о мањим срединама, додатно угрожава право малолетника наприватност, чиме се жртва и додатно стигматизује и трауматизује.
С обзиром на то да постоји сличнапојава у медијима и у земљама у окружењу, указујемо на закључке Другемеђународне конференције Мреже омбудсмана за децу у југоисточној Европи на овутему одржане у октобру 2007. године, а у којима стоји:

&булл; Слобода медија не сме битиизнад права на заштиту приватности деце у медијима.&булл; Комуникацијска права децетемељна су права савременог друштва, а обухватају право на информацију, правона учествовање у медијима и право на заштиту у медијима. Ова права зајамченасу деци међународним и домаћим прописима и сви јавни и комерцијални медијидужни су да их поштују. &булл; Нужно је сензибилисати јавностза последице које могу настати код деце због кршења њихове приватности умедијима и код новинара развијати сензибилитет за препознавање најбољегинтереса детета.Тим поводом, апелујемо на медијеу Војводини да убудуће о темама које се тичу малолетника извештавају на начинкоји ће имати у виду најбољи интерес детета и бити у складу са нормамановинарске професије.

fixed-img