/ , уторак, 03.07.2007

Саопштење Покрајинског секретаријата за пољопривреду

У просторијама Извршног већа  Војводине, 29. јуна 2007. године,  директори13  пољопривредних станица, агрозавода иагроинститута  из Војводине, потписалису  анексе уговора о сарадњи са  Покрајинским секретаријатом за пољопривреду,водопривреду и шумарство, на реализацији Програма  мера за унапређење пољопривреде путемсаветодавног рада пољопривредних стручних служби у 2007. години, као иобим  средстава  за спровођење овог програма и начин  њиховог распоређивања и коришћења. Програмје усвојен од стране  Извршног  већа АП Војводине (22. јуна 2007. године ), аза његову реализацију  Покрајинскисекретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство је издвојио 112.225.000динара.Програм на терену спроводе иреализују саветодавци из 13 организационих јединица (саветодавних сектора)пољопривредних стручних служби, укупно 73 саветодаваца,  од којих су 4 оспособљена за  пружање услуга из специјализованих области за шире подручје Војводине.Програм се састоји  из основних и посебних програма.Основнипрограми обухватају послове  који суповерени пољопривредним стручним службама, по Закону о пољопривредној служби("Сл.гл.РС", бр.61/91), а од значаја су за унапређење  пољопривредне производње на подручју АПВојводине. Посебни програми везани су за јачање кадровске структуре,побољшање квалитета и услова рада саветодаваца, медијско промовисање  саветодавног рада и реализацију пројеката одпосебног интреса и значаја за  Војводину  везаних за ГИС технологије . За реализацијупосебних програма предвиђен је утрошак од 21.275.000 динара.Годишњим програмом рада,обухваћен је и  Програм рада саветодавногсектора  пољопривредних стручних службиАП Војводине  за период јануар – март2007.године, за чију рреализацију и исплату су потписани анекси уговора.Основни програми обухватају шестразличитих подпрограма (1.јануар -1.јун), којима се у различитим областимапомаже пољопривредним произвођачима, да на својим газдинствима остваре бољеприносе и унапреде своју производњу уз помоћ стручних савета и услуга које импружају саветодаваци .У оквиру реализације основногпрограма рада саветодавци ће током 2007. године обављати следеће послове:1.1. Активно пратити и помагатиодређени број огледно угледних домаћинстава.1.2. Пружати саветодавне услугесвим осталим пољопривредним произвођачима. 1.3. Едуковати пољопривреднепроизвођаче путем стручних предавања и зимских школа о актуелним питањимавезаним за технологију производње и другу актуелну проблематику. 1.4. Обављаће стручни рад везанза увођење иновација и нових технологија у пољопривредну праксу постављањем"демо-огледа" и провером научних чињеница у пракси .         1.5. Саветодавци –  стручњаци за заштиту биља пратиће кретања штетних организама и давати извештаје о динамици и броју штетних организама насвом терену са препорукама за њихово сузбијање.1.6. Прикупљаће одређене  параметре и радиће на унапређењу и развојусела и анимирању сеоске заједнице ради подстицања развоја свих  могућих потенцијала села, као што су туризам,органска и друге производње. Пружаће помоћ произвођачима  код израда пројеката и бизнис планова,помагати код вођења књига газдинстава и обележавања парцела. Пружаће помоћкод формирања и унапређивања рада различитих удружења , асоцијација  и друго. За реализацију основних програма предвиђен је утрошак  90.950.000динара.Покрајински секретаријат јетежиште код саветодавног рада ставио на праћење  и пружање услуга одређеном броју одабранихнапреднијих (комерцијалних ) газдинстава, која ће, вођена саветимасаветодаваца, моћи да остваре значајне резултате и већи обим производње задомаће и инострано тржиште. У наредне три године бесплатну стручну помоћ узначајнијем обиму имаће око 3500 газдинстава са територије АП Војводине, а уисто време савет путем телефона , мејла или личним контактом путем одласка услужбу, моћи ће да добију и сви остали заинтересовани пољопривреднипроизвођачи .