Picture of the authorPicture of the author
/ Инђија, среда, 02.04.2008

Саопштење са 212. седнице Извршног већа АП Војводине

Читај ми

Читај ми
AA

Нови Сад,2. април – Извршно веће АП Војводине је на данашњој седници донело Одлуку оутврђивању неразвијених и недовољно развијених општина у Војводини у 2009.години. Одлуком о критеријумима Извршног већа, утврђено је да се приликом доделе буџетских средстава води рачуна и оразвијености општина. Да би се обезбедили услови за што равномернији развојподручја Покрајине у 2009. години, приликом доделе појединих буџетскихсредстава приоритет треба да имају, између осталог, неразвијене и недовољноразвијене општине.Према критеријуму економскеразвијености,  неразвијене општине уАутономној Покрајини Војводини у 2009. години су : Бела Црква, Мали Иђош,Оџаци, Плаандиште, Тител и Чока, док у недовољно развијене општине спадају:Ада, Алибунар, Бач, Бачка Топола, Бачки Петровац, Жабаљ, Житиште, Инђија,Ириг, Ковачица, Ковин, Нова Црња, Нови Бечеј, Нови Кнежевац, Опово, Сечањ,Сремски Карловци и Шид.Према демографском критеријуму,утврђено је да су неразвијене општине: Алибунар, Бач, Житиште, Нова Црња, НовиБечеј, Нови Кнежевац, Пландиште, Сечањ и Чока, а  недовољно развијене: Апатин, Бачка Топола,Бела Црква, Ириг, Кањижа, Мали Иђош, Опово, Оџаци, Пећинци, Сента и Србобран.Према трећем критеријуму који сеодноси на запосленост, у неразвијене општине спадају: Ириг, Ковачица, НоваЦрња, Опово, Сремски Карловци, Тител и Чока, а недовољно развијене општине уПокрајини у 2009. години су: Алибунар, Апатин, Бела Црква, Жабаљ, Житиште,Мали Иђош, Оџаци и Србобран. 
Извршно веће Аутономне Покрајине Војводине донело је и Одлуку  о плану реализације  мера за  спровођење Програмадемографског развоја Аутономне Покрајине Војводине у 2008. години.     Поред оцене стања у областидемографског развоја, Програм садржи и мере за превазилажење неповољнедемографске ситуације, које би могле да делују на  узроке који доводе до  недовољног  рађања, а заснивају се на научним сазнањима и етичким начелима и уважавају слободуи права појединца да сам одлучује о рађању. Мада је било тешко направитиуниверзалну типологију мера, мере су груписане у неколико категорија, и онеобухватају могућа решења проблема недовољног рађања, очување и унапређење    репродуктивног здравља адолесцената, борбупротив стерилитета, снижавање цене родитељства, усклађивање рада иродитељства, популациону едукацију и активирање локалне самоуправе.У 2008. години наставиће се сарегресирањем дела  трошкова боравка упредшколској установи за дете трећег, односно четвртог реда рођења,исплаћиваће се родитељски додатак за прво дете, као и  новчана помоћ породици у којој се родеблиyанци, тројке, односно четворке. Поред тога, развијаће се и мрежасаветовалишта за репродуктивно здравље младих и  организовати систематска едукација заочување и унапређење репродуктивног здравља адолесцената у школама, као и  популациона едукација.
За регресирање дела трошковаборавка у предшколској установи за дете трећег, односно четвртог редарођења  у покрајинском буџетуобезбеђено је  192 милиона  динара, за родитељски додатак за прво дете у породици  306 милиона, док је за  новчану помоћ породици у којој се родетројке, односно четворке у буџету Аутономне Покрајине Војводинеобезбеђено  4, 8 милиона динара. За  новчану помоћ породици у којој се родеблизанци,  обезбеђено је 100 милионадинара,  за унапређење репродуктивногздравља адолесцената  3,5 милиона, докје за популациону едукацију предвиђено 1,2 милиона динара.
Извршно веће донело је решењекојим је  утврђен  Програм распореда и коришћења средставаостварених из прихода од приватизације у 2008. години, у циљу унапређењауслова за бављење спортом, физичким и рекреативним активностима становништваАутономне Покрајине Војводине, који се односи на четири пројекта. Реч је о постављању и опремању отворених  игралишта за: мали фудбал и  тенис,  фискултурних сала у школама ( гимнастика,атлетика, спортске игре), као  иопремање трим кабинета у циљу побољшања услова за реализацију ваннаставнихактивности (општа физичка кондиција, унапређење моторичких и функционалнихспособности). Вредност улагања у поменуте пројекте износи укупно 9 милиона динара.
Извршно веће је на данашњојседници донело решење којим је утврђен Програм заштите, уређења и коришћењапољопривредног земљишта на територији Војводине у 2008. години. Зареализацију овог Програма  опредељено је  близу 375 милиона динара.
Извршно веће издвојило је из текуће буџетске резерве: милион динараИздавачкој кући ,,Прометеј,, као помоћ у објављивању Великог речника странихречи и израза, 2,5 милиона динара Продуцентској кући ,,Кобра- филм,, изБеограда за суфинансирање наставка снимања серије ,,Вратиће се роде,, Савезуинвалида Војводине 395 хиљада динара за набавку компјутерске опреме, 3 милионадинара за видео надзор и озвучење у пешачкој зони у Зрењанину, 2,3 милионадинара за часопис на мађарском језику ,,Цсалади Кор,, (Породични круг) којиприпрема едицију ,, Здрава исхрана војвођанског становништва,,. 

fixed-img