Нови Сад, 16. јун – Ромска заједница представљанајугроженију групу становништва јер се свакодневно суочава са различитимвидовима дискриминације. Посебно су угрожене Ромкиње, које се суочавају садвоструком дискриминацијом, и као припаднице ромске заједнице, и као жене сабројним ограниченим правима. Због тога је веома важно обезбедити све услове даРомкиње покрену иницијативу и захтевају испуњење својих права, да будуукључене и ангажоване у својим локалним срединама и остварују права која су имгарантована.Утом смислу, Завод за равноправност полова АП Војводине одржао је тродневнитренинг-семинар у Бешкој (10,11. и 12. јуна) за представнице ромских невладинихорганизација, у циљу промовисања међународних докумената који гарантујупоштовање женских људских права и оспособљавања активисткиња за самосталнозаступање права Ромкиња у својим локалним заједницама.
Усеминару је учествовало петнаест Ромкиња из пет невладиних организација: "СаоРома" из Зрењанина, "Друштво Рома" Житиште, Удружење "ИстраживачиРоми" из Жабља, Удружење Рома Беочин и Удружење "Еурека" из Сомбора.
Утоку семинара обрађено је неколико тема које смо сматрали важним и корисним задаљи активизам учесница тренинга. У оквиру првог дела семинара представљенаје Конвенција о укидању свих облика дискриминација жена и Закључни коментариКомитета УН у Србији, као обавезујућих међународних докумената који налажупредузимање мера и активности којим би се побољшао неповољан положајРомкиња. Такође је представљен и алтернативни извештај о људским правимаРомкиња у Војводини према ЦЕДАW Конвенцији, који садржи конкретне примередискриминације Ромкиња.
Другидео семинара био је посвећен анализирању стања о положају Рома и Ромкиња упоменутих пет општина у Војводини, односно надлежностима локалне самоуправе, иактивизму институција АП Војводине у области људских права Рома и Ромкиња.
Каопосебна тема анализиран је положај у којем се налазе Роми и Ромкиње уопштинама: Беочин, Жабаљ, Сомбор, Зрењанин и Житиште, и у том смислу јеодржано предавање на тему јавног заговарања које представља веома успешанвид грађанског активизма и начин на који се остварују конкретне акције идоприноси општем добру једне заједнице.
Светеме обрађене у току семинара имале су и своју практичну примену у оквирурадионичарског рада, и то је оно што су Ромкиње, учеснице семинаре, наконзавршетка тренинга истакле као резултат: систематизовано знање и спремност запредузимање конкретних акција.
Семинарсу водиле стручњакиње из области родне равноправности.
Наконсеминара уследиће нова фаза пројекта која ће се односити на јавно заговарањаактивисткиња у својим локалним заједницама, усмерене на ромску заједницу ислужбенике/це у локалним самоуправама и раднике/це у јавним, социјалним издравственим установама.
Уопштини Беочин активисткиње ће се бавити проблемом укључивања ромске деце уредован основношколски и средњешколски систем образовања, у општини Жабаљбавиће се проблемом запошљавања, у општини Житиште проблемом Ромкињавраћених по реадмисији, у општини Зрењанин проблемом штетности склапањамалолетничких бракова, док ће у општини Сомбор акценат бити стављен назапошљавање Ромкиња у државним институцијама и улогом Ромкиња у породици.
Семинарје део активности донаторског пројекта „Представљање ЦЕДАW Конвенције иЗакључних коментара комитета УН у циљу побољшања положаја Ромкиња“ који јеЗавод почео да реализује у априлу ове године уз финансијску подршку ПрограмаУједињених нација за развој (УНДП) и уз помоћ фондова Европске агенције зареконструкцију.
/ Зрењанин, понедељак, 16.06.2008