Нови Сад,24. април – Групу новинарара из водећихшпанских медија, који бораве у посети Србији, примили су у Извршном већуВојводине покрајински секретар за информације Милорад Ђурић и покрајинскисекретар за образовање и културу др Золтан Јегеш. Госте је предводио Хосе ЛуисГонзалес Валве, представник Европске комисије у Мадриду.Домаћинису на данашњем састанку упознали госте са специфичностима Војводине у областимакоје су из њихових ресора, односно у области информисања, образовања и културе. Покрајински секретар за инфомације Милорад Ђурић,говорећи о специфичностима Војводине каорегије, истакао је њену вишејезичност и мултикултуралност. Навео је и даВојводина, са око два милиона страновника, има своју Скупштину и своје Извршно веће,што је један од израза аутономије коју покрајина има у РепублициСрбији.- У Војводини је језичка слика изузетнохетерогена, по чему је она регион специфичан не само у Србији, него и наБалкану, па и у Европи. Овде живи 26 националних заједница – рекао је секретарЂурић.
– Осим Срба, који су најбројнији, живе Мађари, Словаци, Хрвати, Румуни,Русини, као и бројне друге националне заједнице. Војводина је специфична и потоме што је у службеној употреби шест језика националних заједница (српски,мађарски, словачки, русински, румунски и хрватски). Говорећи о информисњу на језицима националних заједница,Ђурић је подсетио и на законску регулативу којом су још 2000. године медијиодвојени од државе.
– У том процесу АПВ је своја оснивачка права умедијима који излазе на језицима националних мањина, пренела на националнесавете и на тај начин им препустила право управљања. Пошто се ради о медијимакоји не могу комерцијално да послују, секретаријат их, из својих буџетскихсредстава, дотира како би и у овој области била очувана мултијезичност. Што сетиче електронских медија, у Војводини функционише јавни сервис, РТВ Војводина,а његов други канал намењен је програмима на језицима националних заједница,објаснио је Ђурић и додао да постоји и значајан број локалних медија који свој програмемитују на језицима националних заједница. Оспецифичностима система образовања и школства у Војводини, говорио је секретарза образовање и културу др Золтан Јегеш и нагласио да је и ова област уфункцији очувања специфичности покрајине, њене мултинационалности имултијезичности. Навео је да у Војводини има 600 школа, од којих су 127 средње,док се високо школовање стиче на 14 факултета Универзитета у Новом Саду инеколико приватних факултета. Истакао је и да у специфичност школовања уВојводини спада и законска обавеза формирања оделења за 15 ученика, на језикуза који они покажу интересовање. Покрајински секретар може да формира разредеи тамо где има и мањи број ученика, казао је Јегеш, и навео пример одељењаса свега четири ученика за која је организована настава. Специфичносторганизације школства у покрајини је и у томе да се у 300 школа настава одвијана два језика, а да постоје и школе где се настава одвија и на три језика. СекретарЈегеш је као посебност Војводине навео и одлуку Скупштине АП Војводине, којомсу основани заводи за развој културе Мађара, Хрвата, Словака, Румуна и Русина.
Шпански новинари показали су интересовањеза начин формирања одељења на матерњем језику у војвођанским школама и замање од 15 ученика, као и за питање евентуалне економске неуједначености упривредном развоју, када су националне мањине у питању. Такође их је занималоколико се у Војводини, осим српског, познају језици других националнихзаједница, као и питање постојања и заступљеност мешовитих бракова на овимпросторима.
/ Нови Сад, четвртак, 24.04.2008