/ Нови Сад, петак, 29.06.2007

Стратегија за промоцију страних инвестиција ВИП Фонда

Нови Сад, 29. јун – У Извршном већуВојводине приказана је Стратегија за промоцију страних инвестиција ВИП фонда,израђена у сарадњи са УНЦТАД. Сарадња ВИП фонда и Комитета Уједињених нацијаза трговину и развој – одељења за инвестиције на изради Стратегије започела је2005. године на иницијативу Извршног већа Војводине, са циљем да се обезбедивећа конкурентност економије Војводине, најпре повећењем обима директнихинвестиција и њиховог квалитета. Стратегија за промоцију страних инвестицијаје темељни документ који обједињује циљеве, инструменте и начин промоцијеВојводине као дестинације за инвестирање.Поред потпредседника Извршног већа др ГабораЛодија и домаћина, директора ВИП фонда Бранислава Бугарског, данашњојпромоцији су присуствовали и шеф УНЦТАД – одељења за инвестиције Назхе БенабесТарји (Наче Банабе Тарџи) и консултант на изради Стратегије за промоцијустраних инвестиција Јан Смит. Финансијску подршку изради Стратегије обезбедилаје влада Швајцарске.Стратегија промоције инвестиција ВИП фондаразматра општи контекст и даје преглед регионалних и интерних трендова у инвестирању,излаже услове и кључна питања за привлачење директног улагања и дајеанализу најважнијих привредних сектора и предности у АПВ. Дат је планимплементације стратегије, жељена динамика примене и назначена подршка одабранојстратегији и приказаним опцијама, као и активностима Фонда у односима саинвеститорима. Глобални трендови у инвестирању показују да конкуренти упривлачењу директних инвестиција нису само суседне земље и регије јер је речо глобалном процесу и економији. Стратегија је омогућила дефинисање ресурса и циљаноусмеравање инвестиција, одређени су најконкурентнији сектори и области најповољнијеза улагање, како би инвеститори имали јаснији увид у компративне предности и пословниуспех који би им директно улагање у агробизнис, туризам или неки другиодбарани сектор економије Војводине, могао донети. Закључено је да је потребно обезбедитисарадњу свих покрајинских и републичких развојних агенција и стратегија, ињихов координирани наступ у промоцији најконкурентнијих сектора заинвестирање. У оквиру Стартегије за привлачење директних инвестицијапредвиђено је даље унапређивање свих потенцијала и ресурса ВИП фонда.