Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, недеља, 07.09.2025

У Чортановцима отворен „Фрушка гора Wine Show“

Читај ми

Читај ми
AA

У Вили Станковић у Чортановцима, синоћ је отворена винска манифестација „Фрушка гора Wine Show“ коју Удружење произвођача вина и грожђа „Срем – Фрушка гора“ ове године организује осми пут.

Циљ манифестације, на којој се представило око четрдесет винарија, јесте да се винској публици представи производња грожђа и вина из сремског виноградарског рејона и фрушкогорског виногорја.

Манифестацију је отворио покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић.

„Сећам се када се говорило о доношењу Стратегије за развој винарства и виноградарства, којом ћемо утврдити капацитете и циљеве. Као озбиљна регија морамо да имамо полазну основу, а она јесте та стратегија. Она треба да открије све оно што није било у реду у претходном периоду и све оно што ћемо урадити у будућности. То ћемо као и до сада урадити заједно“, рекао је Иванишевић.

Председник Привредне коморе Војводине Владимир Гак навео је да у наредном периоду треба радити на представљању  наших врхунских вина у свету.

„Око 200 винарија има на територији АП Војводине, а од тога 90 на Фрушкој гори. Протекла година је од увоза вина Србији донела 23,4 милиона евра, а када је реч о извозу 12,3 милиона евра“, навео је Гак.

Председник Општине Сремски Карловци и члан Удружења „Срем- Фрушка гора“ Дражен Ђурђић истакао је да је реч о највећем и најбољем виноградарском рејону у Србији.

„Кад кренете од Нештина, Баноштора, преко Ердевика, Ирига, славних Сремских Карловаца па све до Сланкамена, видимо регион са најмање пет, шест центара у оквиру њега, са најмање 150 винара и преко хиљаду етикета”, указао је Ђурђић.

Председник Удружења „Срем- Фрушка гор“ Гордан Башић је рекао  да је на осмом по реду винском салону одржано пето оцењивање, у оквиру такмичења  „Топ 50 Фрушка гора 2025“, те проглашено педесет најбољих вина Фрушке горе.

 

fixed-img