Младеново/Нови Сад, 2. октобар – Узпомоћ кредита Фонда за развој АП Војводине, данас је у Младенову, у општиниБачка Паланка, отворен нов производни погон предузећа "Варотецх", укоме ће се производи брикет од сојине сламе и пиљевине, као секундарнихсировина у ратарској производњи и дрвној индустрији.На свечаности, која јеуприличена у погону "Брикет", покрајински секретар за привреду СинишаЛазић и директор Фонда за развој АП Војводине Михајло Бркић потписали сууговоре са корисницима кредита Фонда, који су одобрени на специјализованомконкурсу за дугорочно кредитирање програма организације прикупљања и прерадесекундарних сировина. Одобрено је 12 кредита у укупној вредности од 112 милионадинара. Младеновачки "Брикет" један је од таквих пројеката.
– Извршно веће води политикуравномерног развоја Војводине. Људи који желе своје пословне идеје дареализују, могу то да ураде било где у Војводини. Мислим да се пословни животне одвија само на важним коридорима, већ се одвија и у оваквим срединама, којеимају своје предности. Подржавамо пројекте којима се доприноси да једна локалназаједница буде одржива и да би људи овде имали квалитетан живот, рекао јеСиниша Лазић. – За нас у Покрајинској влади веома је значајно да се стварајууслови за запошљавање и зато је овај погон где ће посао добити 20 људи веомазначајан. Производња у "Брикету", такође, веома је значајна за Војводину. На тај начин демонстрирамоодговорност према највећем војвођанском ресурсу, а то је плодно земљиште. Уместоспаљивања жетвених остатака, ова секундарна сировина биће искоришћена запроизводњу брикета који већ сада имају своје тржиште. Поред тога, на путу уЕУ, треба да обезбедимо да се најмање пет одсто енергије добија из обновљивихизвора.
Директор Фонда за развојМихајло Бркић је изнео податке да јеу последњих пет година Фонд у општинуБачка Паланка пласирао око 3,2 милиона евра. – Фонд има одличну дисперзију својих пласмана. Овде, у Младенову исрединама сличним Младенову, имамо једну повољну ситуацију да се људи бавеоним што очигледно има перспективу у будућности. Прерада секундарних сировинајесте будућност, нарочито ако је везаназа пољопривреду, која је у Војводини базична привредна грана, рекао је Бркић идодао да специјализована конкурсна линија за кредитирање прераде секундарнихсировина имала двоструки циљ. С једне стране да се наши крајеви на неки начинослободи отпада, а са друге стране да корисници кредита остваре одређени профиткоји ће им омогућити да даље развијају производњу, рекао је Бркић.По конкурсу за дугорочно кредитирање програма организације прикупљања ипрераде секундарних сировина, Фонду за развој је поднето 12 захтева из шестопштина: Зрењанина, Ирига, Куле, Новог Сада. Сомбора и Суботице и свих 12захтева је одобрено. Кредите су добили предузетници, мала и средња предузећаза набавку опреме. Рок отплате кредита је пет година, у оквиру којег је обухваћен и периодмировања отплате од 12 месеци, са каматом од 2,8 одсто – уз банкарскугаранцију, односно 4,2 одсто уз хипотеку, на годишњем нивоу.
Средства су одобрена запроизводњу штукатура – изолационог материјала од трске, прикупљање стакленоготпада, рециклажу електронске опреме, рециклажу металног отпада и металнихотпадака, производњу сира од сурутке, брикета од биомасе и од сојине сламе,производњу заштитних одбојних стубова од рециклираног гуменог гранулата,прање и млевење отпадне пластичнеамбалаже и производња био-дизела од фито уља и животињских масти.
/ Зрењанин, петак, 02.11.2007