/ Нови Сад, уторак, 26.06.2007

За унапређење положаја Рома

Нови Сад, 26. јун – Представници Канцеларије за инклузију Рома одржали су,  у Извршном већу Војводине,  конференцију за новинаре поводом потписивањауговора о донацији и  финансијској помоћиод 150.000 динара  невладиној организацијиНеформална ромска женска мрежа Баната, за реализацију пројекта « Заједно противнасиља ИИИ «. На конференцији су говорили председник Управног одбораКанцелариије за инклузију Рома Срђан Шајн, директор Канцеларије за инклузијуРома Душко Јовановић и координатор НРМБ Даница Шајн.Канцеларија за инклузију Рома формирана је Одлуком Скупштине Војводине 24. маја 2006. године, подсетио је напочетку свог излагања Срђан Шајн, у циљу укључивања Рома у јавни живот илокалну заједницу и представља део опште стратегије која се спроводи у оквируДекаде Рома. Он је истакао  неколикобитних тема за процес интеграције Рома, а ради се о новим институционалнимоквирима и новом моделу финансирања тог процеса, као и значај који имајуконкретни пројекти попут овог , за која су обезбеђена  средства.Председник  УО Канцеларије за инклузију Рома Срђан Шајн заложио да се процесинтеграције Рома дефинише на републичком нивоу тако што ће се у ресорнимминистарствима оформити средства за реализацију конкретних програма интеграцијеромске популације. Такође је навео значај формирања Савета за интеграцију Ромапри републичкој Влади, односно интерминистарске комисије,  која ће усклађивати свете различите програме. Подсетио је и на амандман који је предложио, а Репуличкипарламент усвојио, да се за ове потребе издвоји око 12 милона динара, каоиницијална средства за конкретне програме са којима би ушли у 2008. годину.Навео је као успешан и позитиван пример Војводину која је формирала  Савет и Канцеларију за инклузију Рома, и којаможе да у том погледу помогне републичким органима.Директор Канцеларије заинклузију Рома Душко Јовановић напоменуо  је да циљ формирања Канцеларије није само да се унапређује положај Рома у областиобразовања, здраства, становања и запошљавања, већ и да се унапреди иположај Ромкиња, како у друштву,  тако иу породици. Пројекат завређује пажњу, казао је Јовановић, јер се у нашојјавности о насиљу и злостављању у породици све више говори, а такве појавесу на неки начин израженије у ромским породицама.