Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, понедељак, 02.11.2015

Модел пољопривредне производње у Војводини биће примењен у Јужној Африци

02112015_Pajtic_JAfrika 01

Читај ми

Читај ми
AA

Председник Покрајинске владе др Бојан Пајтић и покрајински секретар за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Бранислав Бугарски присуствовали су састанку, поводом представљања пројекта „Африка БИПОМ-САЗМ агроиндустријски инкубатор“, на Пољопривредном факултету у Новом Саду.
Повод састанка је реализацији првог кластер пројекта у провинцији Лимпопо у Јужноафричкој Републици, који је Покрајинска влада препознала и подржала пре две године, на позив Универзитета у Новом Саду и произвођача пољопривредне механизације.
Овом сусрету, где је представљен пројекат за развој повртарства у општини Туламела у Провинцији Лимпопо у Јужноафричкој Републици, домаћин је био декан Пољопривредног факултета у Новом Саду проф. др Недељко Тица, а гост и учесник из Јужноафричке Републике представник Сипхо Ричард Мхлонго, директор и власник компаније „Sazm trading and projects“ и „Sazm-group“ и члан Одељења за бизнис Афричког националног конгреса (ПБФ) из Републике Јужне Африке, који је партнер „Кластера БИПОМ“ на пројекту „Африка БИПОМ-САЗМ агроиндустријски инкубатор“, представници Регионалне агенције за развој „Алма Монс“, као и бројни експерти у области пољопривреде.
Председник Покрајинске владе др Бојан Пајтић подсетио је на чињеницу да је Јужноафричка Република нама пријатељска земља, једна од највећих и најбогатијих држава на афричком континенту, али да спољнотрговинска размена између Србије и Јужноафричке Републике износи свега негде око један милион евра, што је неприхватљиво.

„Овај пројекат ће омогућити да уз подршку Покрајинске владе, Пољопривредног факултета у Новом Саду, Регионалне агенције за развој „Алма Монс“, Кластера „БИПОМ“, произвођача пољопривредних машина, уложимо у извоз пољопривредних машина, а наша је амбиција да тај извоз износи 95 милона евра на нивоу од пет година и да се дугорочно обезбеди да 30.000 комплета буде извезено у Јужноафричку Републику на годишњем нивоу. Ми ћемо истовремено кроз извоз и пласман наших производа произвођача из Војводине, али и целе Србије, омогућити и извоз семенске робе, и да се практично обезбеде сви услови за пољопривредну производњу у Јужноафричкој Републици захваљујући нашим производима, као и нашим стручњацима који ће боравити на њиховом подручју, који ће обучавати њихове произвођаче.
Председник Пајтић истакао да наша улога у овој сарадњи, која је иницирана пре две године, подразумева извоз знања и технологија, позитивних искустава, извоз пољопривредних машина и семена на плану развоја мрежа породичних фарми. Председник Покрајинске владе казао је да ће то дати снажан импулс развоју наше привреде и пољопривреде и успоставити једно партнерство које је у обостраном интересу.
Покрајински секретар за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Бранислав Бугарски је рекао да је поносан што је укључен у овај пројекат који финансира Покрајинска влада у току две године, са око 4 милиона динара на годишњем нивоу, а подразумевао је припрему, анализу и слање првих сетова пољопривредне механизације и одлазак наших лиценцираних стручњака који ће обучавати локално становништво за подизање засада, као и интензивирање сарадње.
„Ово је пионирски пројекат и нови модел подршке привреди, а кроз овакву врсту сарадње, када политика ствара предуслове и иде испред привреде на нова тржишта, то је модел који у будућем периоду може додатно убрзати друштвено-економски развој у Војводини, донети нова радна места и побољшати стандард грађана“, истакао је секретар Бранислав Бугарски.
Према његовим речим, партнери на пројекту из Србије имају велики простор да конструктивно допринесу у овој фази руралног развоја Јужноафричке Републике и да се знање исплати на дугорочне стазе, а са овим пројектом се стварају претпоставке за повратак наше државе на мапу образовних потенцијала, поготово у области пољопривреде. Декан Пољопривредног факултета у Новом Саду проф. др Недељко Тица истакао је високообразовна институција на чијем је челу има вишедеценијско искуство у трансферу стечених знања, а да је овај пројекат прилика да наши стручњаци још једном покажу вештину преноса знања и искуства када је реч о пољопривредној производњи. Прва фаза јесте обука, друга је комерцијализација, а последњи круг ће донети заокруживање процеса „од њиве до трпезе.“
„Интерес Пољопривредног факултета је у томе што заједно са свим осталим учесницима треба да пружи јасну слику да Војводина има велике капацитете када је у питању знање, његов пренос, када је у питању производња семена, али и по питању могућности да појачамо наше капацитете производње пољопривредних машина. Дакле будућност овог пројекта имајући у виду изазов величине тржишта од једне милијарде долара је управо у томе што постоји вишедеценијска могућност у будућем периоду да пружимо оно што имамо, те постигнемо значајне и економске али исто тако и научне и остале ефекте“.
Сипхо Ричард Мхлонго, директор и власник компаније „Sazm trading and projects“ и „Sazm-group“ и члан Одељења за бизнис Афричког националног конгреса (ПБФ) из Републике Јужне Африке је овом приликом рекао да је циљ пројекта да мали пољопривредници у Јужној Африци после едукације прошире своју производњу и постану комерцијални пољопривредници, јер преовладава мишљење да само велики произођачи могу да послују профитабилно. По његовим речима, Јужна Африка жели да примени модел пољопривредне производње из Србије, где комерцијална производња може да се започне и на парцелама од три до пет хектара.
„Са Кластером „Бипом“ применићемо овај модел у провинцијама у Јужној Африци и покренути пољопривредну производњу обезбеђујући тако већу запосленост, која је тренутно веома ниска у руралним срединама. То ћемо урадити на основу бизнис плана који је у нацрту, где су прецизирана наша настојања да развијамо пољопривреду“, истакао је Сипхо Ричард Мхлонго.
Он је нагласио да је циљ да се у пројекат укључи 10 до 15 одсто од 25 милиона становника, које ће бити обучено за пољопривредну производњу и истакао да је важно што Србија одолева тренду увођења генетски модификоване хране, те да је уверен да бољег партнера од Покрајине Војводине нису могли пронаћи.

fixed-img