Picture of the authorPicture of the author
/ Нови Сад, четвртак, 12.03.2015

Покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић у Матици српској

12032015_Grujic_matica 02

Читај ми

Читај ми
AA

Покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић и председник Матице српске проф. др Драган Станић одржали су данас конференцију за медије у Матици српској, на којој је било речи о досадашњој сарадњи, заједничким раду на бројним изузетним издавачким и културним, енциклопедијским пројектима, од Атласа насеља Војводине до данас представљеног фототипског – дивот издања књиге Захарија Орфелина „Свечани поздрав Мојсеју Путнику“ и Културно-историјске Инфо-карте Матице српске. На данашњој конференцији за медије, уз покрајинског секретара за културу и јавно информисање и председника Матице српске, учестовали су проф. др Слободан Ћурчић и доц. др Млађен Јовановић који су представили прве три књиге Атласа насеља Војводине, Душан Вујичић, власник издавачког предузећа Platoneum у чијем издању је објављено фототипско издање књиге Захарија Орфелина из 1757. године и архитекта Војислав Девић аутор Културно-историјске Инфо карте Матице српске.
“Наша сарадња, сарадња Покрајинског секретаријата за културу и јавно информисање и Матице српске је изузетно добра и изузетно успешна. Ова сарадња није једносмерна, јер помоћ Матици српској и заједнички рад на овако значајним, капиталним пројектима и издањима заправо је помоћ свима нама. Оно што Матица ради, ради на ползу свима – и граду, и покрајини и републици. Није проблем помоћи нешто што има изузетан квалитет, као што су сва ова издања, и уверићете се колико је у свако од њих уткано знања, труда и умећа. Зато смо помогли и више часописа и зборника Матице српске, који су били посвећени Првом светском рату и о Шајкашкој, јер и ова издања чине стубове знања на којима почива ова наша велика кућа. Томови Атласа о Банату и Срему, свих насеља у овим деловима Војводине су готови, а издање о Бачкој, које ће заокружити ово наше капитално дело увелико се припрема. Заједнички смо радили и на обележавању 150 година од пресељења Матице из Пеште у Нови Сад, 250-годишњици оснивања Шајкашког батаљона и о Банатској војној граници. Али данас желим да истакнем нешто посебно – издање књиге Захарија Орфелина „Свечани поздрав Мојсију Путнику“ фототипско издање које смо поново учинили делом наше културе и историје, сачували га од заборава и и вратили га на наше просторе и у нашу земљу. Мислим да смо овом књигом и студијом Јелене Тодоровић, урадили велики подухват. Због тога сам захвалан и издавачу и Матици, јер су нам пружили прилику да им помогнемо у овако значајном пројекту. Уз квалитет, знање и капиталне пројекте које ова наша велика кућа нуди и наша помоћ и подршка не би имали овакав успех”, рекао је Славиша Грујић.
“Сарадња Матице српске и Покрајинског секретаријата за културу и јавно информисање је прави пример веома успешне сарадње. Наша сарадња је остварена кроз читав низ сусрета и договора, око тога шта можемо заједнички да учинимо, да препознамо општи интерес и потом да будемо веома одговорни у њиховом остваривању и реализацији пројеката. Заједнички смо реализовали и Инфо карту Матице српске читав низ пројекта, из области културе, културне историје и историје, укључујући и традиционалне манифестације Бранкову награду и Музичке свечаности, као и четири од 11 зборника Матице српске. Књига коју данас представљамо „Свечани поздрав Мојсију Путнику“ Захарија Орфелина, представља право барокно ремек дело не само наше него и културне баштине читавог нашег дела Европе, које на јединствен начин, попут дела пост-модерне уметности комбинује реч и слику и има једнако значајан ликовни, а не само књижевни израз”, рекао је проф. др Драган Станић председник Матице српске.
Душан Вујичић, издавач који је објавио фототипско издање књиге Поздрав Мојсију Путнику Захарија Орфелина, рекао је како је ово издање већ добило једну изузетну награду коју додељује Удружење ликовних и примењених уметника Србије, признање „Павле Савић“ које сваки добитник може да добије само по један пут. Књига је како је то било и оригинално издање, прави не само књижевни, него и штампарски, калиграфски, ликовни и књижевни подухват, папир је стигао из Италије, а укупно је одштампано 300 примерака који су потпуно истоветни оригиналу који се налази у Универзитетској библиотеци у Вроцлаву, рекао је Вујичић.
О едиција Атласи насеља Војводине говорили су проф. др Слободан Ћурчић, доц. др Млађен Јовановић аутори овог пројекта, који су нагласили да ова издања уз велики значај за савремену науку и друштвени значај, имају једну особеност – неке од карата из првог и другог премера данашње Војводине, које су током 18. века израдили аустријски војни стручњаци, многе топографске карте објављене су заправо по први пут, будући да су дуги низ година биле тајне, а за време сукоба смештане на сигурно, између осталог и у Петроварадинску тврђаву.
Инфо карта архитекте Војислава Девића јесте савремени начин да буду представљене све релевантне информације и чињенице о Матици српској, па „Културно-историјска Инфо карта МС“ може истовремено да послужи и као академски и као пословни и као промотивно-пропагандни водич кроз садашњи тренутак али и кроз историју Матице, рекао је архитекта Девић.

fixed-img