Нови Сад, 23. октобар 2012. године – Данас је на Новосадском сајму, у оквиру 7. међународног сајма инвестиција "ИнвестЕxпо", започео са радом Први дунавски бизнис форум. Инспирисан је Дунавском стратегијом, коју је сачинила Европска комисија са циљем да се у ширем региону који повезује река Дунав, повежу људи, идеје и тржиште, да се обезбеди просперитет и развој. Први дунавски бизнис форум, са идејом да постане традиционалан, посвећен је основним стубовима развоја и приоритетним областима Дунавске стратегије."Велико је задовољство видети оволики број учесника на једном догађају који се одржава први пут, у који је уложено толико надања, амбиције и очекивања", поздравио је учеснике и госте Форума, приликом званичног отварања, председник Владе Војводине др Бојан Пајтић. На Форуму учествују бројни гости из земље и иностранства: Немачке, Мађарске, Румуније, Хрватске, Аустрије, Словачке, Босне и Херцеговине.
Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, који је иницијатор организовања Првог дунавског бизнис форума, истакао је да је подунавски регион јединствен регион, не само географски, не само што га спаја Дунав који протиче кроз четрнаест земаља, него због тога што је то исти животни простор у коме догађаји имају последице у односу на своје уже и шире окружење, у коме се јављују ситуације и људске судбине које су међусобно повезане и које утичу једна на другу.„Из тог разлога, мислим да нема ничег природнијег него да се овај регион дефинише као макро регион. Ми овде у Војводини одувек сматрамо и одувек тврдимо да смо део, и у вредносном и у географском и историјском смислу, средњоевропског простора. Као потврда за то јесу наше досадашње активности којима смо учествовали у стварању идеје Дунавске стратегије, као и у раду Савета дунавских регија и градова", истакао је Пастор.Он је додао и да се развојем Дунавске стратегије и разговором о Дунавској стратегији отвара могућност да се ниво посматрања, одлучивања и креирања пројеката спусти на животни ниво.
„Дунавски бизнис форум јесте амбиција да се у окриљу Дунавске стратегије створе претпоставке за непосредан, директан бизнис. У том смислу мислим да је овом Форуму право место у оквиру Сајма инвестиција и надам се да ће резултати данашњег и сутрашњег дана потврдити оправданост наше амбиције и да ће ова манифестација постати традиција", поручио је Пастор.Председник Покрајинске владе др Бојан Пајтић је навео разлоге због којих је и Влада Војводине подржала одржавање Дунавског бизнис форума. „Покрајинска влада је подредила своје капацитете не само у организацију овог скупа, него и у учешће у Дунавској стратегији, због тога што се осећамо делом Дунавског макрорегиона, због тога што као регија у цивилизацијском, културолошком, историјском, привредном смислу, припадамо том региону", рекао је Пајтић.Пајтић је навео да је Европска унија својим буџетом од 2014. до 2020. године пројектованим на око 56 милијарди евра изразила висок степен амбиције за даљи развој Дунавског региона, за повезивање, умрежавање и коришћење потенцијала везаних за Дунав.
"Држава Србија, као земља која има немару да постане чланица ЕУ, кроз учешће у Дунавској стратегији исказује своју приврженост овом циљу. Покрајина Војводина кроз учешће у европским пројектима и сарадњи са регијама који су наши партнери и пријатељи, даје снажан допринос процесу европских интеграција и коришћењу ових потенцијхала, које са собом носи европски пут. Ми смо као регија користили око 87 посто средстава ИПА фондова која су за прекограничну сарадњу била намењена Србији. То, по себи, говори у прилог томе да смо имали више амбиције, да смо се боље организовали, да смо боље лобирали него други делови наше земље, а можда, у просеку и више верујемо у европски – једини могући пут којим Србија мора и треба да иде", рекао је Бојан Пајтић. За Србију и Војводину, Дунав који протиче кроз 14 држава, са својим потенцијалом представља могућност за многе развојне пројекте и идеје. Покрајински секретар за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Бранислав Бугарски, који је и био модератор првог дела Форума посвећеног улози Дунавске стратегије, рекао је да овако конципиран скуп омогућава да се представе инвестициони, научни, као и културни потенцијали Војводине, те да се на једном месту окупе партнери из Дунавског региона како би се пронашле нове могућности за сарадњу у оквиру Дунавске стратегије.
О истраживањима и иновацијама у светлу привредног профилисања региона излагао је и ректор Унивезитета у Новом Саду проф. др Мирослав Весковић. Према његовим речима, један од стубова Дунавске стратегије односи се на три приоритета: један је друштво засновано на знању, други је компетативност европске привреде и трећи обухвата људе и вештине. Он је навео да је за развој привреде у Војводини, Србији и целом дунавском региону, потребна одговарајућа специјализација, "али на један нов, интелигентан начин, укључујући максимално иновативни приступ".Први дунавски бизнис форум ће трајати два дана и на њему ће, поред улоге Дунавске стратегије у економском развоју целог региона, бити представљена Војводина, као регија привредних, туристичких и културних потенцијала, затим ће бити речи о томе какве могућности добијају привредници у регионалној сарадњи и, на крају, одржаће се берза идеја, предузетничких искустава и иницијатива.