Нови Сад/Бач, 5.новембар 2012. – Потпредседник Владе АП Војводине и покрајински секретар за културу и јавно информисање Славиша Грујић данас је посетио општину Бач. Приликом данашње посете обишао је тврђаву Бач и Фрањевчки манастир и заједно са директором покрајинског Завода за заштиту споменика културе Зораном Вапом разговарао је са председником општине Мирком Пушаром о даљем раду над овим изузетно значајним културно-историјским наслеђем. – У реконструкцију и заштиту тврђаве у Бачу и делом Фрањевачког манастира, као и у манастир Бођани, Покрајинска влада је само ове године уложила 100 хиљада евра, док је у претходних десет година за ове намене из Фонда за капитална улагања АП Војводине издвојено милион евра са циљем да се он уврсти на светску листу културне баштине. По речима директора Вапе, јако пуно средстава је уложено у очување, реконструкцију и заштиту ових културних наслеђа и уложиће се још више, јер ће средства стићи и преко ИПА фондова за осветљење тврђаве, затим ће италијанска фондација „Ћентрале" уложити пуно средстава за конзервацију Фрањевачког манастира, али се у свему томе стигло и до преломне тачке, а то је дефинисање циља и намене свих ових објеката. То значи да заједно, покрајинска влада, Завод за заштиту споменика културе, као и локална самоуправа морамо да запослимо људе, који ће их чувати, бринути о њима, као и организовати њихове туристичке промоције. Мирко Пушара је рекао да је општина Бач свесна богатства и блага које има и да ће захваљујући сарадњи са свим неопходним институцијама се укључити у очување и бригу о својој баштини. Зато ће на предстојећој систематизацији радних места запослити бар једног чувара и кустоса-историчара, што је само почетак сарадње.
– Говорећи о вредностима тврђаве Бач, Фрањевачком манастира и манстира Бођани, говоримо о вредностима самог Бача – истакао је секретар Славиша Грујић и додао да се још једном уверио да културно наслеђе са собом вуче не само општину Бач, већ и читав низ других општина, које опет имају неке друге своје вредности и све оне заједно чине један интересантан круг онима који то све желе да виде и да се на сасвим другачији начин упознају са траговимаа далеке историје и културе на нашим просторима. Као закључак могу само да кажем да ће Покрајински секретаријат за културу и јавно информисање наставити да помаже у наставку започетих радова, да ће се и даље укључивати у заједничке пројекте према ино партнерима и да ћемо у складу са нашим могућностима пружити подршку како би се овде млади људи запослили на промоцији ових јединствених историјских споменика.
У рушевинама тврђаве у Бачу данас постоје четири бочне и једна централна кула, која је реконструисана, а датира још од времена Карла Роберта из XИИИ века. Фрањевачки манастир основали су темплари, а 1301. године су га преузели фрањевци који га држе до данас. У њему има остатака романике, позније готске преправке и нових барокних додатака и дограђивања. Више пута је страдао, а темељна обнова је изведена 1734/45.године. Најстарији и стилски најзанимљивији део је пространа романска апсида-светилиште, као и јужни обимни зид на коме су незнатни фрагменти готских фресака из XВ века. Самостан има ризницу и известан број сликарских радова из ранијих времена, као и италокритску икону сликара Диме из 1687. године и компилацију "Тајне вечере" у самостанској трпезарији – барокни рад из 1737. године, више пута рестауриран. Самостан располаже богатом и уређеном библиотеком.
/ Нови Сад, понедељак, 05.11.2012